Ak Európska únia zastaví dodávky ruského plynu a ropy, Rusko to hospodársky nepocíti. Jeho prebytok zahraničného obchodu by totiž aj v takom prípade zostal tento rok zhruba rovnaký ako vlani. Vyplýva to z kalkulácie troch ekonómov, z ktorých dvaja pôsobia na českom výskumnom pracovisku CERGE.
Ekonómovia uviedli, že vlani Rusko vykázalo historicky rekordný objem vývozuv objeme 490 miliárd dolárov, upozornil analytik Lukáš Kovanda. Len polovicu z tejto sumy však predstavujú príjmy z ropy a plynu a súvisiacich produktov.
Potenciálne uvalenie embarga na ruskú ropu zo strany EÚ by sa ešte pri zahrnutí embarga zo strany USA týkalo zhruba 50 percent celkového ropného vývozu Ruska. Zníženie dodávok ruského plynu zo strany EÚ by sa potom týkalo 70 percent ruského exportu plynu.
Ekonómovia pracujú s realistickejším variantom, že by zo strany EÚ prišlo v prípade plynu k zníženiu jeho dovozu o dve tretiny, nie k úplnému zastaveniu dodávok. Za daných predpokladov by celkový objem ruského vývozu klesol iba o štvrtinu.
Vzhľadom na to, že súčasne prichádza vplyvom západných sankcií k poklesu ruského dovozu takmer na polovicu, je pri predpoklade embarga Západu na ruskú ropu a zníženia dodávok plynu do EÚ o dve tretiny rátať s tým, že Rusko tento rok aj tak zaznamená prebytok zahraničného obchodu vo vyške zhruba 200 miliárd dolárov. To približne zodpovedá jeho minuloročnej hodnote.
Rusko totiž ďalej ťaží z toho, že najmä pre vojnu na Ukrajine tento rok nastal ďalší rast cien ropy, pričom ceny plynu sa taktiež držia stále pomerne vysoko. Aj pri kompletnom odpojení EÚ od ruského plynu – teda nie iba dvojtretinovom – by Rusko tento rok vykázalo prebytok zahraničného obchodu. Bol by síce nižší ako historicky rekordný minuloročný, ale stále by išlo o výrazný prebytok.