Rothschildovci vyše dvesto rokov patria k tým najvplyvnejším a najbohatším rodinám na svete. Jej príslušníkom sa darí najmä v bankovníctve, ale aj v investíciách do nehnuteľností, stavebníctva či nerastných surovín. Desaťročia úspešných obchodov im zaistili bohatstvo aj obrovskú moc.

Úžernícke úrokové sadzby
Táto rodina okrem iného stojí aj za Medzinárodným menovým fondom, čo je v skutočnosti pobočka súkromnej emisnej banky USA, teda FED-u. Rothschildovci nielenže zarábajú peniaze na úžerníckych úrokových sadzbách a na nešťastí krachujúcich ekonomík, ale ovládajú vlády aj mnohých vplyvných ľudí po celom svete.

Preto sa sotvaktorá z európskych krajín odváži postaviť sa proti ich politike. Výnimku predstavuje Maďarsko. Pritom v roku 2008 si z MMF vzalo pôžičku vo výške 20 biliónov eur. To však bolo ešte predtým, ako sa na čelo krajiny postavil Viktor Orbán. Súčasný maďarský premiér nemá dobrý vzťah k MMF.

Foto: archív
Foto: archív

V ROKU 2013 BÝVALÝ MINISTER HOSPODÁRSTVA A SÚČASNÝ GUVERNÉR CENTRÁLNEJ BANKY GYORGY MATOLCSY VYZVAL GENERÁLNU RIADITEĽKU MMF CHRISTINE LAGARDEOVÚ, ABY FOND ZRUŠIL SVOJE ZASTUPITEĽSTVO V BUDAPEŠTI, KEĎŽE TAM NIE JE POTREBNÉ.

Maďarsko mieni splatiť celý svoj dlh do konca roka 2016 a keďže Budapešť v roku 2013 vydala medzinárodné dlhopisy, prípadné finančné problémy by mohla riešiť aj sama požičiavaním si na svetových trhoch.

Dobré rozhodnutie
Mnohí označujú zrušenie pobočky MMF v Maďarsku za dobré rozhodnutie. NeonNettle uvádza: „Ak Maďarsko splatí pôžičku skôr, ušetrí tým zhruba 11,7 milióna eur. Bývalý premiér Gordon Bajnai pritom tvrdí, že krajina v skutočnosti stratila minimálne 44,86 milióna eur, keďže si na predčasné splatenie vzala ďalší úver s vyšším úrokom.

Gordon Bajnai. (Foto: archív)
Gordon Bajnai. (Foto: archív)

VÄČŠÍ NEZMYSEL VŠAK PODĽA NEHO BOLO VZIAŤ SI ĎALŠÍ ÚVER S VYSOKÝM ÚROKOM NA FINANCOVANIE INOVÁCIÍ V OBLASTI ATÓMOVÉHO PRIEMYSLU, ČO ZNAMENÁ NIELEN ZVÝŠENIE SPLÁTOK, ALE AJ VYSOKÉ NÁKLADY NA ELEKTRICKÚ ENERGIU.

Hlavné však je, že Maďarsko aj napriek všetkému získalo ekonomickú suverenitu.“ Podľa guvernéra centrálnej banky vláda udržiava rozpočtový deficit pod trojpercentnou hranicou, stanovenou EÚ. Hoci Európska komisia predpokladala slabý rast maďarskej ekonomiky, nezvyčajné rozhodnutie uvaliť vyššie dane na veľké spoločnosti krajine prospieva.

Viktor Orbán hrdo vyhlásil, že Maďarsko je dne silnejšie ako kedykoľvek predtým, keďže nie je odkázané na nikoho. Všetky problémy vrátane ekonomických si Budapešť dokáže vyriešiť sama.