Na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu, v oblasti ležiacej severne od obce Grindavík, nastala po sérii slabých zemetrasení erupcia sopky. Informoval o tom tamojší islandský meteorologický úrad IMO.
Úradom IMO naživo vysielané zábery z kamier zachytili veľké prúdy žiariacej lávy, z ktorej stúpa dym. IMO informoval, že do oblasti sa vydal vrtuľník pobrežnej stráže, aby potvrdil presné miesto a rozsah erupcie.
Island je po intenzívnej seizmickej aktivite zaznamenanej počas novembra v stave vysokej pohotovosti pre potenciálnu erupciu sopky. Na polostrove Reykjanes boli totiž zaznamenané tisíce malých zemetrasení, keď sa magma posunula pod zemskú kôru. Takéto otrasy pôdy sú často varovaním pred blížiacou sa vulkanickou erupciou.
Seizmická aktivita v oblasti mala v polovici novembra za následok evakuáciu asi 4000 obyvateľov Grindavíku, rybárskeho prístavu asi 40 kilometrov od hlavného mesta Reykjavík. Obec sa nachádza v blízkosti geotermálnej elektrárne Svartsengi, ktorá je hlavným dodávateľom elektriny a vody pre 30.000 obyvateľov polostrova a je dôležitou zásobárňou sladkej vody.
Sopečná erupcia zatiaľ výrazne neobmedzuje prevádzku islandského letiska Keflavík, letecké spoločnosti však budú prevádzkovať lety na základe predpovedí o množstve popola a ďalších faktorov.
Polostrov Reykjanes nezažil erupciu 800 rokov – prvá nastala až v roku 2021. Odvtedy tam zaznamenali tri erupcie – všetky v odľahlých, neobývaných oblastiach; vulkanológovia tvrdia, že by to mohol byť začiatok novej éry sopečnej aktivity v oblasti. Island má 33 aktívnych sopečných systémov, čo je najviac v Európe.