Migrácia podporuje ekonomický rast, dynamiku spoločností a toleranciu. Miliónom ľudí poskytuje príležitosť hľadať lepší život a úžitok z toho majú komunity, z ktorých migranti prichádzajú, ako aj tie, do ktorých vstupujú. Vyhlásil to generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.
Nedostatočne regulovaná migrácia môže zvyšovať rozkol vnútri spoločností aj medzi nimi, vystavuje ľudí riziku, že sa stanú obeťami vykorisťovania a násilia, podkopáva dôveru voči autoritám. V decembri svet urobil historický krok, keď schválil Globálny rámec OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu, uviedol Gutteres. Tento dohovor, ktorý podporila väčšina členských štátov OSN, nám pomôže riešiť reálne problémy migrácie, dodal.
Celkový počet migrantov na medzinárodnej úrovni sa zvýšil zo 175 miliónov ľudí z roku 2000 na 244 miliónov osôb v roku 2015. Väčšina z nich žije v Európe (76 miliónov) a v Ázii (75 miliónov), konštatovala OSN. Každý desiaty migrant nemá ani 15 rokov, informovala OSN.
Pri príležitosti Samitu OSN o utečencoch a migrantov 19. septembra 2016 v New Yorku VZ OSN schválilo zásadné záväzky zamerané na posilnenie ochrany miliónov ľudí násilne premiestnených, a ktorí odchádzajú z jedného miesta na iné z iných dôvodov na celom svete.
Dokument nesie názov Newyorská deklarácia. Takmer vo všetkých štátoch žijú prisťahovalci a prakticky z každej krajiny ľudia pre rôzne dôvody odišli. OSN aj preto vyzvala svoje členské štáty, mimovládne i ďalšie organizácie, aby si pripomínali 18. december.
Rada Európy na svojej stránke tvrdí, že migrácia je ľudské právo, ktoré chráni protokol č. 4 Európskeho dohovoru o ľudských právach: „Každý človek má právo opustiť ktorúkoľvek krajinu vrátane svojej“. Štáty majú právo regulovať príchod zahraničných občanov na svoje územie a repatriovať nelegálnych prisťahovalcov do ich krajiny pri rešpektovaní zákonov v oblasti ľudských práv.