Spoločnosť priateľov Miroslava Váleka poskytla redakcii napalete.sk text svojho otvoreného listu primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi, v ktorom protestuje proti zamýšľanému premenovaniu Námestia Slovenského národného povstania v hlavnom meste a prepisovaniu histórie.
“V roku 75. výročia vystúpenia slovenského národa proti nemeckému fašizmu a jeho domácim pomáhačom, sme so znepokojením zaznamenali Vašu iniciatívu za premenovanie Námestia SNP na Námestie Nežnej revolúcie. Kto má otvorené oči a uši vie, že ide o súčasť širšieho trendu pokusov o prepisovanie histórie a spochybňovanie výsledkov 2. svetovej vojny.
Od zneucťovania hrobov padlých sovietskych hrdinov v Pobaltí a na Ukrajine až po odstraňovanie sochy maršála Koneva v Prahe tiahne naprieč Európou obludné strašidlo antikomunizmu a neofašizmu a vkladá jed do hláv občanov,” píše sa v úvode listu bratislavskému primátorovi.
“Naša spoločnosť sa zaoberá uchovávaním pamiatky Vášho starého otca, barda slovenskej kultúry Miroslava Váleka. Jeho život a tvorbu máme vo veľkej úcte a niektorí z nás mali to šťastie ho aj poznať osobne. Sme si istí, že Miroslav Válek by tento Váš zámer prísne odsúdil.
Bol nielen presvedčeným antifašistom a pokrokovým človekom, ale aj včas a ako jeden z prvých rozpoznal pravé zámery organizátorov tzv. Nežnej revolúcie v roku 1989,” pokračuje Spoločnosť priateľov Miroslava Váleka.
Spoločnosť preto tlmočí Matúšovi Vallovi rozhodný protest proti jeho zámeru premenovať súčasné Námestie SNP. Zároveň vyjadruje nádej, že v Bratislave, ako aj na celom Slovensku je ešte dostatok ľudí, ktorí nie sú zmanipulovaní propagandou súčasného režimu a že spoločne s nimi dokáže vyvolať občiansky tlak, ktorý primátora donúti zámer prehodnotiť.
“Dovoľte, aby sme Vám na záver pripomenuli slová Vášho starého otca z konca roku 1989 adresované študentom: „Kto seje vietor, ten zožne búrku.“ Nebuďte tým, ktorý tento vietor zaseje, pretože búrka si nevyberá, koho zasiahne,” adresuje spoločnosť ostré slová súčasnému primátorovi a vnukovi exministra kultúry z obdobia socializmu.
Spoločnosť priateľov Miroslava Váleka sa na svojej webovej stránke charakterizuje ako skupina ľudí rôznych povolaní a veku, ktorých spája láska k tvorbe veľkého národného barda, záujem o jeho život a ochrana jeho pamiatky.
Zaujímajú sa tiež o dobu, v ktorej Miroslav Válek žil a tvoril. Sedemdesiate a osemdesiate roky dvadsiateho storočia členovia spoločnosti považujú za zlatý vek slovenskej kultúry, keď vznikli mnohé a doteraz neprekonané poklady hmotnej aj duchovnej kultúry.