Až takmer 40 percent medov v slovenských obchodných reťazcoch nemá antibakteriálne vlastnosti charakteristické pre med. Vyplýva to z výsledkov Medového laboratória Slovenskej akadémie vied, ktoré skúmalo 43 vzoriek medu.
Len 16 percent z nich spĺňalo požadovanú úroveň biologickej aktivity, charakteristickú pre pravé a nepoškodené medy. Živé zložky medu s antibakteriálnym účinkom sú výsledkom práce včiel, v poškodených, upravovaných alebo vo falšovaných medoch chýbajú, prípadne sú nefunkčné.
Práve antibakteriálna aktivita medu robí z neho skutočný med. Dokáže usmrcovať baktérie, resp. zabraňovať ich rastu a tak pomáhať aj pri liečbe chronických rán či herpesu. Výsledky testov sú podľa vedcov pre našich spotrebiteľov alarmujúce.
Z celkového počtu skúmaných vzoriek vyhovovalo kvalitatívnym štandardom len sedem zo 43 medov, čo je 16,3 percenta. Zlatú medailu kvality a najvyšší antibakteriálny potenciál vykazovali len dve vzorky, jedna získala striebornú a štyri vzorky medu bronzovú medailu.
Podpriemernú antibakteriálnu aktivitu zaznamenali u 19 vzoriek testovaných medov. Zvyšných 17 medov zo slovenských reťazcov vykazovalo aktivitu len na úrovni samotnej cukornej zložky medu a možno ich tak považovať za mŕtve produkty.
Za katastrofálnou kvalitou medu v obchodných reťazcoch je často neodborná manipulácia, upravovanie či jeho falšovanie. Úroveň kvality medov sa nedá vždy odhaliť, pretože v súčasnosti používané laboratórne metódy sú už zastarané, resp. rozsah jednotlivých meraných parametrov je nevhodne nastavený.