Daždivé počasie sa postaralo o meškanie jahodovej sezóny takmer o dva týždne. Napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam hlásia ovocinári nadpriemernú úrodu, zápasia však s problémom chýbajúcej pracovnej sily.
Jahodová plantáž pri Dunajskej Lužnej je už niekoľko dní posiata šťavnatými plodmi. Skoršiemu zberu jahôd bránili nočné mrazy a daždivé počasie v máji. To spôsobilo, že 15 až 20 percent plodov zhnilo – jahody majú veľa cukru, preto sú náchylnejšie na hnilobu.
Sebestačnosť Slovenska v pestovaní jahôd je nízka, pohybuje sa na úrovni okolo 12 percent. Náklady na pestovanie sú vysoké. „Cez projekt Zelená nafta sa vynasnažíme podporiť práve pestovateľov ovocia a zeleniny,“ vraví ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.
Ovocinári tvrdia, že napriek výkyvom počasia nie je núdza o jahody. Problém je však nájsť pracovnú silu. Ovocinárstvo je totiž špecifické odvetvie z pohľadu sezónnych prác. Pestovatelia preto už roky volajú po zriadení inštitútu sezónnych prác.
Ten je zatiaľ v nedohľadne. Ministerstvo práce už niekoľkokrát informovalo, že zmeny pri sezónnom zamestnávaní nepripravuje. Ovocinári by preto s predstaviteľmi rezortu mali v najbližšom čase rokovať. Z roka na rok sa totiž otvárajú nové plochy na samozber jahôd.
Podľa Ovocinárskej únie SR by tento rok malo byť asi na 34 miestach otvorené jahodovisko, kde bude prebiehať samozber. Hoci celkovo je na Slovensku asi 60 jahodovísk, napriek tomu dovážame tony ovocia zo zahraničia, a to najmä zo Španielska, Nemecka, Grécka či Belgicka.