Hoci dnes knihy, noviny i časopisy vytláča televízia a najmä internet, milovníci písaného slova nedajú dopustiť na vôňu papiera a tlačiarenskej černe. Vedeli ste, že papier dali svetu Číňania?
V podobe, v akej ho poznáme aj dnes, ho vraj ako prvý vyrobil istý eunuch na čínskom cisárskom dvore v roku 105 n. l. z kôry stromu, zvyškov konopy, kusov handier a starých rybárskych sietí. Z tohto materiálu Číňania varili kašu, potom ju na sitách nechali odkvapkať a na ručnom lise ju lisovali na hárky.
Ich vynález sa dostal najprv do Kórey, Vietnamu a Japonska, kde si miestni obyvatelia o niekoľko storočí začali vyrábať jeho vlastnú verziu. Keďže sa do sveta šíril po tzv. Hodvábnej ceste postupne, Európania si na slovo tlačené na papieri museli počkať takmer celé tisícročie.
Do našich končín ho pravdepodobne priviezli Arabi, ktorí podľa niektorých zdrojov stáli aj za založením továrne na výrobu papiera v Španielsku, prvej na európskom kontinente. Staroveký čínsky vynález významnou mierou prispel k šíreniu vzdelanosti a dodnes nestratil svoju popularitu.