Parlamentné voľby v Čiernej Hore vyhrala vládnuca Demokratická strana socialistov (DPS) na čele s premiérom Milom Djukanovičom. Smerovanie tejto neveľkej balkánskej krajiny do Severoatlantickej aliancie tak pravdepodobne zostáva nezvratné.
DPS získala 40 percent hlasov voličov, pre opozičný Demokratický front sa ich rozhodlo len 21 percent. Aj napriek zjavnému volebnému úspechu však DPS nebude mať v parlamente absolútnu väčšinu. Opozičné strany totiž získali spolu približne toľko hlasov ako Djukanovičova koalícia.
Vláda systematicky tlačí Čiernu Horu do NATO. Na to však potrebuje odobrenie nielen väčšiny parlamentu, ale aj ostatných členských krajín aliancie. Zdá sa, že Djukanovič, ktorý je pri moci prakticky nepretržite od roku 1991, po týchto voľbách už nebude mať situáciu pod kontrolou ako doteraz.
Opozičný Demokratický front ostro vystupuje proti členstvu krajiny v NATO a žiada o tejto otázke uskutočniť referendum. Rusko, ktoré považuje Čiernu Horu za spriatelenú krajinu, je procesom jej zbližovania sa so Severoatlantickou alianciou znepokojené.
NATO podľa neho neprinesie Podgorici nič pozitívne. Nezanedbateľný je aj fakt, že aliancia získa vstupom Čiernej Hory väčší vplyv na vedľa ležiace Srbsko. Hoci bol Milo Djukanovič kedysi poradcom Slobodana Miloševiča, dnes sú vzťahy Podgorice a Belehradu napäté.
Súčasná čiernohorská vláda si myslí, že výsledky volieb dokazujú prozápadné presvedčenie obyvateľstva a ich súhlas so vstupom do NATO. Expert Medzinárodného inštitútu humanitno-politických štúdií Vladimir Bruter ich však považuje za dôsledok faktu, že západné organizácie vplývajú na obyvateľstvo Čiernej Hory intenzívnejšie ako opozícia. Voľby tak len potvrdili existujúci rozkol v spoločnosti, ktorý sa bude prípadným vstupom do NATO čoraz viac prehlbovať.