V posledných rokoch sme svedkami procesu presúvania čoraz väčšieho množstva kompetencií národných štátov do Bruselu. Svoju moc centralizovaná únia zneužívala najmä v oblasti migračnej politiky, myslí si podpredseda Slovenskej národnej strany a poslanec NR SR Jaroslav Paška.
Pre portál napalete.sk uviedol ako príklad uviedol nátlak Európskej komisie v prípade migračných kvót na členské štáty, ktoré ich odmietali. „Malými postupnými krokmi Brusel posilňoval svoje pozície. Tým, že bola vytvorená spoločná pohraničná stráž EÚ, získali nielen úradníci, ale aj bruselské úrady viac kompetencií v rozhodovaní o prijímaní migrantov,“ povedal Paška.
Ako pokračoval, Brusel už v roku 2013, keď sme ešte nechyrovali o migračnej kríze, vybudoval so súhlasom členských krajín európsky azylový úrad, ktorého zmyslom bolo koordinovať legislatívu v rámci členských krajín tak, aby sa vytvoril jednotný azylový systém. Už pred šiestimi rokmi si tak Brusel vytváral predpolie na fungovanie jeho administratívy v rámci imigračnej politiky.
„EÚ zriadila aj európsku pohraničnú stráž, čo je navonok pozitívny krok, keďže sa mala posilniť ochrana hraníc, problém je akurát v tom, ako tento nástroj v praxi fungoval. Videli sme mechanizmy zachytávania migrantov napríklad Stredozemnom mori.
Ozbrojené zložky Európskej únie ‘zachránili’ migrantov 30 míľ od líbyjského pobrežia a následne ich 500 kilometrov viezli k európskym brehom namiesto toho, aby ich vrátili späť. Jednotky EÚ jednoznačne kooperovali s prevádzačmi, čo je úplne absurdné,“ upozorňuje poslanec SNS.
Dopĺňa, že únia nielenže nemá nijaké záchytné tábory, ale nedisponuje ani mechanizmami na ďalšiu stabilizáciu a zabezpečenie života týchto ľudí na svojom území, čo sa už naplno prejavilo obrovskými problémami s migrantmi v takých štátoch ako sú Nemecko, Francúzsko, Švédsko a ďalšie.
„Ďalším problémom je, že väčšina týchto migrantov nie sú ľudia, ktorí by trpeli vojnou ako tí zo Sýrie. Sú to väčšinou obyvatelia z Eritrey a Nigérie a rôznych stredoafrických krajín, alebo z Pakistanu, Afganistanu. Sú skrátka z oblastí, kde je chudoba a do Európy prichádzajú za lepším životom – inak povedané, za sociálnymi dávkami,“ zdôrazňuje Paška.
Za nepochopiteľnú považuje ľahkovážnosť bruselských úradníkov, ktorí si zrejme neuvedomujú, že kapacita Európskej únie je obmedzená. „V EÚ žije okolo 500 miliónov ľudí, z ktorých iba 240 miliónov má prácu. To znamená, že necelá polovica obyvateľov Európskej únie vytvára hodnoty na to, aby zabezpečila životnú úroveň pre dôchodcov, štúdium a výchovu detí a starostlivosť o ľudí, ktorí nie sú zamestnaní.
Ak budeme prijímať migrantov iba z dôvodu, že prichádzajú z chudobných krajín a budeme im poskytovať sociálne dávky, veľmi rýchlo vyčerpáme ekonomický potenciál. Ak by sme z našich daní financovali aj milióny prichádzajúcich ľudí z chudobných krajín, to už neutiahneme. Treba im pomáhať priamo v ich krajinách, napríklad investíciami, aby sa im zlepšila životná úroveň a nemuseli emigrovať,“ hovorí podpredseda národniarov.
Jedným dychom dodáva, že EÚ je najväčším svetovým prispievateľom rozvojovým krajinám a pritom štáty únie nepatria k najbohatším krajinám sveta. Saudská Arábia alebo Spojené štáty americké by podľa Pašku mali viac prispievať na to, aby rozvojové krajiny žili dôstojnejšie, aby ľudia odtiaľ neutekali.