Nezaradený poslanec parlamentu a predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini vyzval vládu na skončenie volebného obdobia. Ako povedal na mediálnom brífingu, vláda by sa mala ľuďom ospravedlniť a Slovensko by na jeseň mohli čakať predčasné parlamentné voľby. Kabinet totiž podľa jeho slov nie je schopný zabezpečiť chod štátu.
„Nejde o nijakú novú vládu, ale o druhú vládu Igora Matoviča s tými istými ľuďmi. Vláda cíti, že ide dole kopcom a že sa jej volebné obdobie skráti,“ doplnil Pellegrini. Národná rada SR je opäť paralyzovaná len preto, lebo sa koalícia zasa nevie dohodnúť na závažných bodoch,” povedal Pellegrini po prerušení rokovania parlamentu.
Šéf Hlasu-SD a expremiér hovorí o trápnom divadle. Poznamenal, že vláda má naďalej podporu ústavnej väčšiny a zákony by mali prechádzať. Kabinet však podľa neho nedokáže zariadiť elementárny chod štátu.
„Počas niekoľkých mesiacov je už druhýkrát parlament paralyzovaný len z toho dôvodu, že sa strany vládnej koalície nevedia dohodnúť na závažných konkrétnych bodoch, ktoré bolo potrebné na rokovaní parlamentu riešiť,“ povedal.
Dodal, že predseda parlamentu Boris Kollár po prerušení zástupcov strán na grémiu korektne informoval, že v koalícii sa ešte hľadá konsenzus na zvýšení deficitu v štátnom rozpočte medzi SaS a OĽaNO. Súčasnú vládu označil za „prvoaprílovú“. Tvrdí, že členovia koalície sa navzájom nerešpektujú, vydierajú sa a vyhrážajú odchodom z koalície.
„Vláda má stále drzosť rozprávať, že je to vláda obnovy, prosperity a pritom nedokáže zariadiť elementárny chod štátu a poskytovanie elementárnych služieb,“ zdôraznil. Pripomenul sľuby premiéra Eduarda Hegera o reštarte.
Podľa Pellegriniho sa však po rekonštrukcii kabinetu nič nezmenilo, pretože si spory koalícia preniesla. Skonštatoval, že na jednej strane sa nevie dohodnúť SaS a OĽaNO na zmenách v štátnom rozpočte a na strane druhej zasa Za ľudí a Sme rodina nevedia nájsť kompromis pri kolúznej väzbe.
Koalíciu vyzval, aby odsúhlasila ústavný zákon o skrátení volebného obdobia, pretože za najlepšie riešenie považuje predčasné voľby v septembri. V súvislosti so zmenami v štátnom rozpočte poznamenal, že ak sa schváli navrhovaný schodok, náš dlh sa vyšplhá „na rekordných 64 percent“.