Pokľaknutie pre športovými zápasmi a podujatiami na znak spolupatričnosti s aktivistami hnutia Black Lives Matter sa stalo celosvetovým trendom, ktorý sa nevyhýba ani pretekom Formuly 1, kde však nevládne v tomto smere jednota.
Kritiku časti verejnosti vyvolali jazdci, ktorí nepokľakli počas hymny pred minulovíkendovým pretekom Austrian Grand Prix v susednom Rakúsku. Medzi nimi aj svetoznámy pilot F1 Kimi Raikkonen. Ruský jazdec Daniil Kvjat zase vysvetlil, že jeho mentalita mu pokľaknúť nedovoľuje.
Pred pretekom Austrian Grand Prix v rakúskom Spielbergu si odmietlo pokľaknúť dovedna šesť jazdcov vrátane Raikkonena. Rovnako urobil aj jeho tímový kolega zo stajne Alfa Romeo Antonio Giovinazzi.
Nepokľakli ani piloti Ferrari Charles Leclerc Max Verstappen zo stajne Red Bull, Carlos Sainz ne McLarenu a Daniil Kvjat z Alpha Tauri. Všetci jazdci však na sebe mali jednotné tričká s nápisom „End Racism“.
Všetci vyššie menovaní si vyslúžili na sociálnych sieťach kritiku zo strany podporovateľov hnutia Black Lives Matter a ďalších ľudskoprávnych aktivistov bojujúcich proti rasizmu smerovanému proti černošskej komunite.
Raikkonen svoj odmietavý postoj vysvetlil tým, že každý má právo konať ako chce a tímy F1 sú podľa jeho názoru jednotné v tom, že sú proti rasizmu, ale kritiku sociálnych sietí za to, že vedenie F1 nerobí dosť v boji proti rasizmu, považuje za „šialenú“.
„Celá F1 a všetky tímy robia, čo môžu, takže je trochu šialené pochybovať o týchto veciach, ale taký je svet. Každý má právo konať podľa toho, ako to cíti. Všetci jazdci sú jednoznačne proti rasizmu,“ vyhlásil Raikkonen.
S tým, že by každý mal konať podľa vlastného vedomia a svedomia súhlasil aj Lewis Hamilton, ktorý si pred závodom Austrian Grand Prix v rakúskom Spielbergu pokľakol. Rovnako sa zachovali aj trinásti ďalší piloti vrátane Hamiltonovho dlhoročného rivala a štvornásobného šampióna F1 Sebastiana Vettela.
Svoje špecifické dôvody na to, aby nepokľakol, mal Daniil Kvjat z tímu Alpha Tauri, ktorý je pôvodom Rus a v jeho rodnej krajine má pokľaknutie iné symbolické významy ako v USA.
Kým v Amerike sa poslednú dobu označuje za symbol solidarity s hnutím BLM, v Rusku je pokľaknutie považované za symbol podriadenia, čo má historické dôvody v časoch, keď Rusi museli pokľaknúť pred mongolskými dobyvateľmi.
„Moja mentalita a vzťah k mojej krajine mi nedovolia pokľaknúť. Má to určité dôvody. Som pripravený ukázať, že som proti rasizmu, ale kľaknúť si, je niečo, čo som sa rozhodol nespraviť,” zdôvodnil Kvjat svoje konanie s tým, že Rusi pokľaknú iba pred vlasťou, vlajkou a Bohom. Dodal, že podľa neho bolo dostatočné, že všetci piloti mali na sebe tričká s nápismi „End racism“.