Úvod Ekonomika Pitná voda sa pre desiatky miliónov Američanov stáva luxusom

Pitná voda sa pre desiatky miliónov Američanov stáva luxusom

Foto: archív

Prístup k čistej vode je základným ľudským právom. Ale pre 14 miliónov domácností v USA alebo inak povedané 12 percent domov je účet za vodu príliš drahý. A keďže náklady na vodu rastú, je ešte viac Američanov v ohrození, že nedokážu za ňu platiť mesačné účty. Podľa dokumentov výskumníkov z Michiganskej štátnej univerzity, cena vody narastie o 41 percent v nasledujúcich piatich rokoch, aby pokryla náklady na výmenu starej infraštruktúry a adaptovanie sa na klimatickú zmenu. To bude znamenať, že takmer 41 miliónov domácností, čiže omračujúca tretina všetkých amerických domácností – si nebude môcť dovoliť vodu na pitie, umývanie a varenie.

Drahá vodovodná sieť potrebuje rekonštrukciu
Neexistuje nijaká zákonná garancia prístupu k vode pre chudobných Američanov. A väčšina finančnej pomoci nie je určená na diskrétne pokrytie individuálnych potrieb vody. Takže zákazníci, ktorí budú meškať s platením, môžu byť okamžite odstavení od vody. Od roku 2014 viac než 50 000 domácností v Detroite stratilo prístup k vode, pretože nedokázali platiť účty. Mesto Flint v štáte Michigan, ktoré sa ešte nestohlo spamätať z otravy olovom, sa dnes vyhráža odstavením vody viac než 8 000 ľuďom, ktorí neplatia účty.

Ale nie sú to len chudobní ľudia z Michiganu, ktorí sú ohrození. Výskumníci objavili stotisíce ďalších ľudí v celých Spojených štátoch, ktorých priemerný príjem je veľmi nízky a sú teda ohrození, že si nebudú môcť dovoliť platiť účty za vodu, ak budú ceny rásť. Environmental Protection Agency – Environmentálna agentúra ochrany tvrdí, že voda a kanalizačné služby by nemali prevýšiť 4,5 percenta z nákladov domácnosti. Takže vedci považujú domácnosti, kde je priemerný príjem menej ako 32 000 dolárov ročne, za veľmi rizikové, zatiaľ čo domácnosti s priemerným príjmom od 32 000 do 45 120 dolárov ročne za rizikové. Celkovo ide o obrovské oblasti v USA, kde milióny domácností bojujú s platením účtov za vodu.

PODĽA AMERICKEJ ASOCIÁCIE VODNÝCH DIEL AMERIČANIA PRIEMERNE PLATIA VEĽMI MÁLO ZA GALÓN VODY.

Foto: archív
Foto: archív

“To však neznamená, že neexistujú rodiny, ktoré majú problém zaplatiť aj to,“ povedal Greg Kail, riaditeľ AWWA pre komunikáciu. Najmä ľudia v chudobnejších štátoch ako Mississippi, Louisiana, Alabama, Kentucky a Arkansas sú  v ohrození, že nebudú schopní platiť za vodu, hovorí Elizabeth Macková, výskumníčka z Michiganskej štátnej a spoluautorka dokumentu, ktorý bol zverejnený on-line v žurnále PLOS One. V Mississippi je buď vo veľkom ohrození, alebo v ohrození takmer 75 percent obyvateľstva.

Ale problém sa netýka len vidieckych oblastí. Macková zistila, že 81 percent veľmi ohrozených ľudí sa nachádza v oblastiach metropolí. A ak sa cena vody zvýši o 41 percent v nasledujúcich piatich rokoch (a Macková si myslí, že áno), počet domácností neschopných platiť účty za vodu sa takmer strojnásobí, zo 14 miliónov na 41 miliónov.
Ceny vody narástli o šesť percent medzi rokmi 2014 a 2015, a o 41 percent medzi rokmi 2010 až 2015,  ale priemerný príjem domácnosti sa nezmenil – seriózne zvýšenie príjmu domácností sme nevideli v uplynulých 20 rokoch. „Neviem prečo sa ľudia o to viac nezaujímajú,“ povedala Macková.

Foto: archív
Foto: archív

Po 2. svetovej vojne Amerika zažila niečo ako infraštruktúrny skok, vybudujúc drahú sieť vodných potrubí v mestách na celom svojom území. Ale dnes sú tieto potrubia viac ako 60 rokov staré a v mnohých prípadoch zúfalo potrebujú rekonštrukciu. Pritom federálne financovanie vodnej infraštruktúry kleslo v sedemdesiatych rokoch o viac ako 60 percent a dnes predstavuje len 9 percent všetkých investícií.

Tisícky rodín odpájajú od vody
Tracy Mehan, výkonný riaditeľ pre vládne záležitosti v AWWA, tlačil na zvýšenie federálneho financovania, ale hovorí, že nie je možné zabrániť vyšším cenám vody. „Schádzali sme sa celé desaťročia na rôznych miestach štátu. Naše ceny sú polovičné oproti severoeurópskym mestám,“ povedal. „Ceny rastú a spotreba rastie.“ Ale ako vysoko? Macková si myslí, že priemerný ročný účet za vodu sa zvýši takmer o 600 dolárov počas nadchádzajúcich piatich rokov, na cca 2 000 dolárov (alebo na 169 dolárov mesačne).

Priemerný ročný účet je dnes 1 440 dolárov ročne, alebo 120 dolárov mesačne. Navyše Macková hovorí, že jej odhady sú konzervatívne v porovnaní s odhadmi Modrého kruhu (Circle of Blue), neziskovky zameranej na problémy dostupnosti vody. Modrý kruh zistil, že mestá ako Austin, Charlotte, Severná Karolína, Chicago, San Francisco a Tuscon, všetky počas posledných piatich rokov zažili viacej ako 50-percentný nárast ceny vody.

ŠTVORČLENNÁ RODINA V ATLANTE ZARÁBA PRIEMERNE 32 000 DOLÁROV, JEJ ROČNÝ ÚČET ZA VODU JE 3 912 DOLÁROV, ČO JE VIAC AKO 12 PERCENT ICH PRÍJMU.

Foto: archív
Foto: archív

Jedno z možných riešení podľa Mackovej je získanie prostriedkov na pomoc nízkopríjmovým Američanom a reštrukturalizácia cien vody podľa príjmu. Reštrukturalizácia cien zahŕňa aj určený počet litrov, ktoré môže zákazník spotrebovať každý mesiac za vopred dohodnutú cenu. Ak zákazník spotrebuje viac ako je určené množstvo, zaplatí pokutu alebo zvýšenú sadzbu. Nedávny výskum ukazuje, že použitie reštrukturalizácie cien môže pomôcť kompenzovať rast nákladov na služby.

Lenže keď mestá budú reštrukturalizovať sadzby a redistribučné náklady, je dôležité, aby implementovali nižšie sadzby pre domácnosti s nižším príjmom. Inak reštrukturalizácia môže spôsobiť spätný náraz a chudobné domácnosti môžu skončiť s vyšším účtom ako platili predtým. Macková hovorí, že program kupónov na vodu, ekvivalentný dnešným kupónom na jedlo, by mohol nejako pomôcť ľuďom s nízkymi príjmami. Niektoré mestá ako Philadelphia už implementujú štruktúru sadzieb, ktorá ponúka rodinám s nízkymi príjmami nižšiu cenu vody.

USA sa potrebujú rýchlo rozhýbať, investovať do infraštruktúry a reštrukturalizovať sadzby spôsobom, ktorý sa negatívne neodrazí na ľuďoch s nízkymi príjmami. Inak budú čeliť celonárodnej kríze podobnej tej, ktorá sa v súčasnosti odohráva v Detroite a Flinte – tisícky rodín odpájajú od vody, pretože si ju nemôžu dovoliť.