Úvod ZO ZAHRANIČIA Počet obetí silného zemetrasenia v Kolumbii stúpol na 74

Počet obetí silného zemetrasenia v Kolumbii stúpol na 74

50

Počet obetí pondelkového ničivého zemetrasenia v Kolumbii stúpol najmenej na 74. Silné otrasy s magnitúdou 7,4 zasiahli západnú časť krajiny a v niektorých oblastiach spôsobili rozsiahle škody.

Najviac obetí hlásia z mesta Pereira, kde zomrelo 40 ľudí. Ďalšie tri obete evidujú v Manizales, štyri v departemente Chocó a 27 v departemente Valle del Cauca, v ktorom sa nachádza aj tretie najväčšie kolumbijské mesto Cali.

Zemetrasenie udrelo približne päť kilometrov východne od mesta San José del Palmar v odľahlom regióne Chocó. Ohnisko sa nachádzalo v hĺbke približne 107 kilometrov. Silné otrasy bolo cítiť na viacerých miestach Kolumbie, ale aj v susednom Ekvádore a Paname.

Po zemetrasení pokračujú záchranné a pátracie práce. Úrady preverujú poškodené budovy a snažia sa dostať k ľuďom, ktorí mohli zostať uväznení pod troskami. Počet obetí preto ešte nemusí byť konečný.

Pomoc Kolumbii ponúkli aj Spojené štáty a Ekvádor. Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio uviedol, že Spojené štáty situáciu pozorne sledujú a sú pripravené podporiť kolumbijský ľud aj tamojšiu vládu.

Kolumbia teraz čelí náročným hodinám, počas ktorých záchranári pokračujú v prehľadávaní najviac poškodených oblastí a úrady vyhodnocujú rozsah spôsobených škôd.