Vo Švédsku si ľudia nechávajú dobrovoľne implantovať podkožný čip už od roku 2015. Podľa posledných údajov počet očipovaných Švédov stúpol už na tritisíc. Priaznivci tejto technológie si pochvaľujú, že vďaka mikročipu, veľkému zhruba ako zrnko ryže, už nemusia so sebou nosiť karty na otváranie dverí, doklady ani cestovné lístky. Podľa štatistických údajov sú práve obyvatelia tejto severskej krajiny najochotnejší skúšať túto technológiu budúcnosti v praxi.
Implantovanie čipu do ľudského tela možno prirovnať k tetovaniu. Pod kožu sa dostáva pomocou väčšej ihly a podľa väčšiny osôb, ktoré podstúpili biohacking, ako sa čipovanie nazýva, to vraj nie je bolestivá procedúra, pripomína len štipnutie.
Plošne implantovaný čip má zatiaľ len určité preddefinované funkcie, ako je napríklad otváranie dverí alebo cestovné na vlak. V podstate je to taká istá technológia, ako funguje pri zamestnaneckých kartách na vstup do budov. Podľa oficiálnych vyjadrení vraj súčasné čipy neumožňujú sledovanie osoby, v ktorej tele sa nachádzajú. Vedci sa pritom odvolávajú na fakt, že ak chce niekto niekoho sledovať, bez problémov to dokáže pomocou smartfónu alebo platobnej karty, ktorou platíme na určitých miestach.
Podľa zakladateľa spoločnosti BioNyfiken Hannesa Sjobalda je ľudské telo veľká platforma, do ktorej sa budú dať implantovať ďalšie pripojiteľné zariadenia. Vývojári už pracujú na čipoch, ktoré dokážu niesť viac ako len jeden kód. Vtedy sa bude dať využívať jeden čip na viacero úkonov, časom zrejme aj na platby.