Počet ľudí trpiacich cukrovkou sa do roku 2050 celosvetovo než ako zdvojnásobí – na 1,3 miliardy. Tento trend bude poháňaný štrukturálnym rasizmom a rastúcou nerovnosťou medzi jednotlivými krajinami. Tvrdí to nová štúdia zverejnená v časopise The Lance.
Počet ľudí trpiacich cukrovkou vzrastie v každej krajine sveta, vyplýva z komplexnej analýzy údajov zozbieraných z celého sveta. Odhaduje, sa že v súčasnosti trpí cukrovkou na celom svete približne 529 miliónov ľudí, pričom 95 percent z nich má cukrovku 2. typu. Za menej ako tridsať rokov ich počet však dosiahne 1,3 miliardy, vyplýva zo štúdie.
Cukrovka pritom patrí do prvej desiatky najčastejších príčin úmrtia a zdravotného postihnutia. Vyše polovicu úmrtí a invalidity spôsobených cukrovkou pritom zapríčiňuje vysoký index telesnej hmotnosti. Ostatné faktory zahŕňajú stravovanie, cvičenie, fajčenie a požívanie alkoholu.
Liane Ongová z amerického Inštitútu pre meranie a vyhodnocovanie zdravia a vedúca autorka jednej zo štúdií uviedla, že jedným z dôvodom je zmena stravovania ľudí. „Za 30 rokov rôzne krajiny naozaj prešli z tradičnejších stravovacích návykov – vrátane konzumovania väčšieho množstva ovocia a zeleniny a zdravších plodín – k vysoko spracovaným potravinám,“ uviedla Ongová.
Autori štúdie tiež odhadujú, že do roku 2045 budú tri štvrtiny diabetikov žiť v krajinách s nízkym alebo stredným príjmom. Aj v bohatých krajinách, ako sú Spojené štáty, sa však cukrovka vyskytuje takmer 1,5-krát častejšie u príslušníkov menšín – napríklad u Afroameričanov, Hispáncov, Aziatov či pôvodných obyvateľov, vyplýva z ďalšej štúdie zverejnenej v časopise The Lance.
„Rasistické politiky, ako je rezidenčná segregácia, ovplyvňujú to, kde ľudia žijú a tiež ich prístup k dostatočnému množstvu zdravého jedla a zdravotnej starostlivosti,“ uviedol spoluautor štúdie Leonard Egede zo zdravotníckej univerzity vo Wisconsine.
Podľa Ongovej boj s diabetom si bude vyžadovať dlhodobé plánovanie, investície a pozornosť od krajín z celého sveta. „Diabetes bude určujúcou chorobou tohto storočia,“ uviedol Lancet v komentári. Svet podľa neho nedokázal porozumieť sociálnej podstate cukrovky a podcenil riziká, ktoré predstavuje.