Poľsko ruší daň z príjmu pre občanov mladších ako 26 rokov. Chce ich tak motivovať, aby neopustili vlasť ako milióny ich krajanov. Podľa odborníkov na migráciu to však nepomôže. Poľsku odsáva mozgy predovšetkým Británia a Nemecko.
Osemnásťpercentnú daň z príjmu nebudú platiť Poliaci mladší ako 26 rokov, ktorí za rok zarobia menej ako 85 528 zlotých. Priemerný ročný plat v Poľsku je necelých 60-tisíc zlotých. Nový zákon je tak podľa televízie CNN „veľkorysý“. Podľa vlády dosiahnu daňovú úľavu približne dva milióny mladých ľudí.
Po vstupe Poľska do Európskej únie v roku 2004 opustilo vlasť zhruba 1,7 milióna mladých Poliakov. „Je to, ako keby odišla celá Varšava, je to gigantická strata,“ posťažoval sa premiér Mateusz Morawiecki v parlamente. „Musí sa to skončiť, mladí ľudia musia zostať v Poľsku.“
Celkovo sa po roku 2004 odsťahovalo do západnej Európy asi 2,6 milióna Poliakov, z toho 724-tisíc absolventov univerzít. Nijaká iná krajina EÚ neprišla o také množstvo vysokoškolsky vzdelaných občanov. Západoeurópske štáty však Poliakov využívajú predovšetkým na menej kvalifikované, často sezónne práce, napríklad pri zbere úrody. Najviac, približne milión, sa ich usadilo v Británii, ďalší našli nový domov v Nemecku, Írsku a Švédsku.
Exodus brzdí poľskú ekonomiku. „V posledných troch alebo štyroch rokoch začíname pociťovať nedostatok pracovných síl. Uvedomili sme si, že potrebujeme tých ľudí späť,“ tvrdí Barbara Jancewiczová z varšavského Centra pre výskum migrácie. Pripúšťa však, že aj keď je daňová úľava veľká, nevyrovná rozdiely v zárobkoch v Poľsku a v Británii.
Oslobodenie od dane je jedným z opatrení balíka sociálnych výhod, ktoré vláda strany Právo a spravodlivosť ohlásila pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu. Daňové prázdniny pritom postsocialistické štáty zatiaľ poskytovali predovšetkým zahraničným firmám.