Politici poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) na čele so šéfom Jaroslawom Kaczynským chcú od Nemcov odškodnenie za zničenie Varšavy počas 2. svetovej vojny. Kaczynski v rozhovore pre konzervatívnu katolícku stanicu Radio Maryja vyhlásil, že krajina bude od Berlína chcieť vyplatiť odškodné za bombardovanie a zničenie metropoly Varšavy.
Nemecko podľa neho „mnoho rokov odmietalo prijať zodpovednosť za 2. svetovú vojnu“. Podobne ako šéf PiS sa vyjadril aj poslanec strany Arkadiusz Mularczyk, ktorý iniciatívu označil za morálnu povinnosť. Poľskej agentúre PAP povedal, že spôsobmi, ktorými by sa mohli reparácie od Nemecka legálne vymáhať, sa bude zaoberať vedecká komisia dolnej komory parlamentu (Sejmu). Výsledok svojej analýzy má zákonodarcom predstaviť 11. augusta.
Škody v meste sa za niekdajšieho starostu Varšavy Lecha Kaczynského – dvojčaťa súčasného šéfa PiS, ktorý zahynul pri leteckej katastrofe pri Smolensku pred siedmimi rokmi – odhadli na 45,3 miliardy dolárov. „Ak židia dostali kompenzácie – a právom – za stratu majetku, prečo by sme ich nemohli požadovať aj my?“ vyhlásil europoslanec za PiS Ryszard Czarnecki.
Osem rokov po vojne, v auguste roku 1953, sa Poliaci reparácií od Nemcov zriekli, aby „prispeli k vyriešeniu nemeckej otázky v duchu demokracie a mieru“. Teraz však poľský minister obrany Antoni Macierewicz pre poľskú televíziu uviedol, že vtedajšia Poľská ľudová republika bola rovnako ako východné Nemecko „bábkový štát Sovietskeho zväzu“.
Samotní Poliaci sa teda požiadavky na reparácie za nacistické škody nikdy nezriekli. Peniaze im preto neodškriepiteľne patria. Zavraždenie viac ako 200-tisíc civilistov vo Varšave navyše Macierewicz označil za genocídu a „jediné, čo Nemci môžu v tomto prípade urobiť, je pokúsiť sa splatiť svoj hrozný dlh poľskému národu“.
Poliaci sa k 2. svetovej vojne nevracajú po prvý raz. Už pred desiatimi rokmi Jaroslaw Kaczynski ako premiér povedal, že Poľsko by malo mať viac hlasov v Európskej rade s ohľadom na tri milióny Poliakov a tri milióny poľských židov, ktorých nacisti vyhladili.
Berlín oživovanie otázky vojnových reparácií necháva chladným. Podľa zastupujúcej hovorkyne nemeckej vlády Ulrike Demmerovej bolo síce Nemecko bezpochyby morálne, politicky a finančne zodpovedné za svoje historické činy, trvá však na tom, že otázka reparácií sa už v minulosti právne ošetrila a ide o uzavretú vec.