Slovenská ekonomika je v dobrej kondícii, politici sa chvália najnižšou mierou nezamestnanosti v histórii. Nedostatok pracovníkov vytvára tlak na rast miezd. V porovnaní s vyspelou západnou Európou však ostávajú bezdetní Slováci aj naďalej chudobnými príbuznými.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) pravidelne vydáva ročenku, kde porovnáva hrubý príjem občanov členských krajín, ale aj sumy, ktoré pracujúcim reálne prídu na účet. Tie sú navyše prepočítané podľa parity kúpnej sily. To znamená, že sú zohľadnené rôzne cenové relácie výrobkov a služieb v jednotlivých štátoch (napríklad drahšie služby v Nemecku, lacnejšie v Mexiku).
Bezdetný Slovák v roku 2016, aspoň podľa OECD, ročne v čistom zarobil priemerne 17 542 dolárov, čo je v prepočte 14 850 eur. Mesačne si tak prilepšil o 1 238 eur. Táto suma je nielen ďaleko od priemeru krajín OECD (31 607 dolárov). Vyššie sumy na výplatných páskach videli Česi, Poliaci, Estónci, Gréci, ale aj Turci či Čiľania. O Nemcoch, Francúzoch či Američanoch nehovoriac. Menej ako bezdetní Slováci zarobili len obyvatelia Maďarska, Lotyšska a Mexika.
Bezdetný Švéd si môže zo svojej výplaty dovoliť dvojnásobok toho, čo Slovák. Ešte viac si môžu dovoliť Dáni, Rakúšania, či Nóri. Najviac si zo svojej výplaty môže dovoliť bezdetný Švajčiar – viac ako trojnásobok toho čo obyvateľ Slovenska.