V roku 2024 sa na Slovensku liečilo zo závislosti od drog 3023 osôb, čo bolo v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 127 osôb viac. Takmer polovica z liečených podstúpila liečbu opakovane. Dominovali závislosti od pervitínu, liečilo sa z nich 1250 osôb. Vyplýva to z dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré zverejnilo na webe.
Najviac osôb bolo liečených pre užívanie stimulačných látok (1324), pričom najčastejšie išlo o pervitín. Zo závislosti od opiátov sa liečilo 638 osôb, z nich heroín užívalo 550 osôb a ostatné druhy opiátových drog 88 osôb. Užívateľov drog zo skupiny kanabis, teda konope, bolo 512. Vo väčšine prípadov išlo o vňať konope – marihuanu (477).
Najčastejším spôsobom podávania primárnej drogy, teda tej, pre ktorú sa začala liečba, bolo fajčenie (1063). Injekčne si drogu aplikovalo 859 liečených a užívanie šnupaním uviedlo 685 liečených užívateľov. Viac ako polovica pacientov užívala popri primárnej droge ešte aj sekundárnu.
V roku 2024 bolo najviac liečených vo veku 30 až 39 rokov (1045), nasledovali pacienti vo veku 20 až 29 rokov (834) a 40 až 49 rokov (719). Z hľadiska krajov pochádzalo najviac liečených pacientov z Bratislavského, Trnavského a zo Žilinského kraja. Najmenej ich bolo z Prešovského kraja. Prvýkrát v živote sa liečilo 37,8 percenta osôb a 15,4 percenta pokračovalo v kontinuálnej liečbe z predchádzajúceho roka.
Sign in
Welcome! Log into your account
Forgot your password? Get help
Password recovery
Obnova hesla
Heslo Vám bude zaslané e-mailom