Pred 30 rokmi, 13. decembra 1994, vtedajší prezident SR Michal Kováč vymenoval novú koaličnú vládu zloženú z Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS), zo Slovenskej národnej strany (SNS) a Združenia robotníkov Slovenska (ZRS).
Predsedom vlády sa po tretí raz stal predseda HZDS Vladimír Mečiar. Išlo o prvý vládny kabinet v ére samostatnej Slovenskej republiky, ktorý vzišiel z predčasných parlamentných volieb.
Deväť mesiacov predtým bola vyslovená Mečiarovej vláde nedôvera a moci sa ujal dočasný kabinet na čele s posledným federálnym, a takisto slovenským ministrom zahraničných vecí Jozefom Moravčíkom.
Ten mal za úlohu priviesť Slovensko k predčasným voľbám. Parlament vyslovil Vladimírovi Mečiarovi nedôveru 11. marca 1994. O tri dni nato ho prezident Kováč odvolal z funkcie predsedu vlády SR.
Predčasné voľby sa uskutočnili 30. septembra a 1. októbra 1994. Presvedčivo v nich zvíťazila koalícia HZDS a Roľníckej strany Slovenska (RSS) so 61 mandátmi. Druhá skončila koalícia Spoločná voľba s 18, tretia Maďarská koalícia so 17, štvrté KDH takisto so 17, piata Demokratická únia s 15, šieste ZRS s 13 a siedma SNS s deviatimi mandátmi.
Koaličnú zmluvu podpísali budúci premiér Vladimír Mečiar, predseda RSS Ján Delinga, predseda ZRS Ján Ľupták a predseda SNS Ján Slota dva dni pred vymenovaním novej vlády, 11. decembra v priestoroch bratislavského Domu športu.
Tretia Mečiarova vláda pokračovala v budovaní nového štátu “na zelenej lúke”. V tomto období tiež pokračovala ponovembrová transformácia ekonomiky privatizáciou štátneho majetku a podnikov. Slovensko bolo tiež prijaté do mnohých medzinárodných inštitúciía podalo prihlášku do EÚ a NATO.