Ľudová strana naše Slovensko má novú PR agentúru. Pritom jej líder Marian Kotleba nijakú nezaložil, nezosnoval, neobjednal, neangažoval a už vôbec nezafinancoval. Pomyselnú agentúru založila vďaka novej právnej norme ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Vyhútala a v parlamente pretlačila novelu zákona, podľa ktorej sa rozbujnie okruh počinov i výrokov označených ako „extrémistické“. Insigniami rodnej a mŕtvej SDKÚ opečiatkovaná šéfka rezortu spravodlivosti sa tak strmhlav vrhla do boja proti extrémizmu. Už v tejto chvíli je jasné, že tým výrazne prispela k prudkému nárastu voličskej základne ĽSNS.

Stačí domnienka
„Novela spresňuje klasifikáciu rasovo motivovaného trestného činu, kde už nebude nevyhnutná iba skutočná, ale aj domnelá príslušnosť poškodeného k niektorej rase či pôvodu,“ vysvetľuje Žitňanskej ministerstvo, podľa ktorého doposiaľ pristupovali vyšetrovatelia k páchateľom extrémizmu až „priveľmi laxne“.

A tak nad čistotou nerasistického a neextrémistického prejavu i zmýšľania nebudú bdieť doterajší vyšetrovací a súdni mäkkýši, ale rovno Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý bude takýchto vyvrheľov žalovať priamo na Špecializovanom trestnom súde.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. (Foto: archív)
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. (Foto: archív)

ŽITŇANSKEJ SA PODARILO POVÝŠIŤ NEZÁVISLÉ VYŠETROVACIE A SÚDNE ORGÁNY NA IDEOLOGICKÉ ODDELENIE S INŠTRUKCIAMI URČUJÚCIMI, ČO VŠETKO SI MAJÚ VYSVETLIŤ AKO EXTRÉMIZMUS.

„Pri pozdrave už nebudú merať uhol vztýčenej pravice,“ pochvaľoval si Žitňanskej stranícky šéf Béla Bugár v televíznej diskusnej relácii. To si už od našinca vyžaduje obozretnosť aj pri strečingových cvičeniach, nehovoriac o prejave, z ktorého novodobé vyšetrovanie môže vyvodiť trestnú zodpovednosť aj za myšlienky prečítané medzi riadkami.

Zákon to nešpecifikuje, ale asi je najlepšie najprv zájsť za Dr. Ivanom Kamencom, alebo priamo na ústredie židovských náboženských obcí a pred každým verejným vyhlásením či rozpovedaním vtipu v krčme preventívne sa poradiť o jeho ideovej a trestnoprávnej vhodnosti. Aby sme sa vyhli osemročnej base.

Nie je totiž jasné, či odteraz bude možné beztrestne zaželať „pekný biely deň“. Alebo označiť Afriku za „čierny kontinent“, ako je vyjadrený aj v medzinárodnom symbole olympiády. Žitňanskej novela totiž zrejme bojuje nielen proti veterným mlynom, ale fakticky aj proti olympijským kruhom…

Foto: archív
Foto: archív
V minulosti silové zložky pravidelne fyzicky zasahovali proti demonštráciám organizovaným ĽSNS. (Foto: archív)
V minulosti silové zložky pravidelne fyzicky zasahovali proti demonštráciám organizovaným ĽSNS. (Foto: archív)

Filter, náustky a preferencie
Na pozore sa majú mať aj prispievatelia do bezprizorných sociálnych sietí, ktoré budú odteraz „filtrované“. To, že mocenský zásah do slobody prejavu sa nazýva cenzúra, vie každý stredoškolák, pre potreby slovenskej jurisprudencie ho však označme za „filter“. „Filtrovať bude vyše stovka príslušníkov novozriadenej Národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Štátna polícia zrejme dosahuje vynikajúce výsledky v boji s kriminalitou, keď má čas šikanovať a zastrašovať občanov za vyjadrovanie ich slobodného názoru. Tých občanov, ktorí ju platia zo svojich daní, aby im pomáhala a chránila ich.

V čase páchania Žitňanskej demokratických hrdinstiev stihli preferencie ĽSNS vzrásť na 11 percent, a dosiahli tak historické maximum vo viacerých prieskumných agentúrach. Pripomeňme, že ide o priznané hlasy, ktoré kotlebovcom núdzovo priznali agentúry, i ktoré priznali samotní respondenti napriek čerstvej náustkovej legislatíve.

Ak pred minuloročnými voľbami agentúry pripisovali ĽSNS len 3,6-perecntnú podporu, vykľul sa z nej 8-percentný volebný výsledok. Ak v súčasnosti dávajú ĽSNS 11,1 percenta, koľko má strana v skutočnosti podporovateľov? V kuloároch sa hovorí, že aktuálny nezverejnený prieskum, ktorý si u nemenovanej agentúry objednal Smer-SD, údajne zaznamenal až 18-percentné preferencie kotlebovcov.

Mítingy strany Kotleba-ĽSNS rozhodne nezívajú prázdnotou.
Mítingy strany Kotleba-ĽSNS rozhodne nezívajú prázdnotou. (Foto: archív)

Už samotné schválenie nového zákona im zjavne „naháňa“ hlasy. A ak budú činovníkov a sympatizantov ĽSNS naháňať aj mládenci z NAKA v rámci aplikácie právnej normy z dielne Žitňanskej ministerstva v praxi, a pridajú sa aj špeciálni prokurátori a sudcovia, hlasov pre Kotlebovu stranu bude ešte pribúdať.

SKUTOČNÝ MASOVÝ PRÍLEV PRIAZNIVCOV ĽSNS VŠAK NASTANE V MOMENTE, KEĎ REPRESÍVNE ZLOŽKY ŠTÁTU ZAVRÚ PRVÉHO STÚPENCA STRANY ZA JEHO NÁZORY.

„Treba zavrieť celé námestie,“ hlásal akýsi pomätený prokurátor v novembri 1989, hoci takýto výkon si sotva možno predstaviť. Pripomína vám to dnešnú situáciu? Je nutné si totiž uvedomiť, že volebných osem percent predstavuje voličskú základňu 200-tisíc ľudí, súčasných jedenásť percent vyše tristotisíc, pričom skutočný počet priaznivcov Mariana Kotlebu dnes možno odhadnúť na pol milióna. A tí sa už nevmestia nielen do väzenia, ale ani na námestie. A ministerka Žitňanská a jej nový zákon môže ich rady podstatne rozšíriť.

Od minulého roka je jeho ĽSNS súčasťou slovenského zákonodarného zboru. (Foto: archív)
Od minulého roka je Kotlebova strana súčasťou slovenského zákonodarného zboru. Všetko nasvedčuje tomu, že po najbližších voľbách bude podstatne silnejšou ako dnes. (Foto: archív)