Viac ako polovica učiteľov by svojim žiakom odporučila sledovať alternatívne médiá Hlavné správy a Zem & vek. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Focus pre projekt People2People, o ktorom informoval Denník N. Učitelia najviac dôverujú webu Aktuality – 66 percent oslovených pedagógov by ho odporučilo svojim žiakom, 31 percent by web neodporúčalo. Na druhom mieste zo skúmaných médií skončili Hospodárske noviny (odporúčalo by ich 58 percent učiteľov).
Na treťom mieste skončil portál Hlavné správy, ktorému dôveruje 57 percent učiteľov, 34 percent mu nedôveruje a 9 percent ho nepozná. Ďalej v poradí sa umiestnil denník Pravda (odporúča 55 % učiteľov) a mesačník Zem & vek (53 %). Menej ako polovica (49 %) učiteľov dôveruje denníku SME a 39 percent vyjadrilo dôveru Denníku N.
Najväčšiu nedôveru spomedzi skúmaných médií majú medzi učiteľmi bulvárne médiá (Plus 1 deň, Nový čas, Topky) a alternatívne médiá Slobodný vysielač a Infovojna. Prieskum uskutočnili v júni 2019 na reprezentatívnej vzorke 523 učiteľov druhého stupňa základných škôl. Tí mali posúdiť dôveryhodnosť 12 vybraných médií. Prieskum sa nezameral na televízie a rádiá. Ide o prvý prieskum tohto typu, ktorý popisuje mediálne preferencie pedagógov.
Otázka, ktorú dostala reprezentačná vzorka učiteľov, znela: “Ak by ste mali svojim žiakom odporučiť médiá, kde môžu nájsť dôveryhodné informácie o tom, čo sa deje doma a vo svete, ktoré z nasledujúcich médií (či už v ich tlačenej alebo internetovej podobe) by ste im odporučili? Vyjadrite sa ku každému médiu samostatne. Ak ste o danom médiu zatiaľ nepočuli, povedzte to, prosím.”
“Výsledok prieskumu je pozitívnou správou pre Hlavné správy, ale aj pre Slovensko ako také. Učitelia sú inteligentnou a vzdelanou skupinou spoločnosti, vychovávajú nové generácie a ako vidieť z prieskumu, udržujú si zdravý rozum, nepodľahli mainstreamovej propagande a nenechali si vnútiť extrémistické videnie sveta, ktoré tieto médiá propagujú,” reagoval na prieskum šéfredaktor Hlavných správ Róbert Sopko.
Vyjadril však obavu, že po tom, ako si mainstream uvedomuje rastúcu mienkotvornosť alternatívy, môžu učitelia čoskoro čeliť útokom liberálnych médií. “S tým, že ich budú haniť a zosmiešňovať, že im naordinujú školenia, aby nabudúce už podobný prieskum vyšiel tak, ako si liberálno-marxistická mediálna svoloč žiada. Veríme však, že to učitelia ustoja a nezľaknú sa a nebudú skrývať svoje názory pred žiakmi,” napísal Sopko.