Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na základe sťažnosti publicistu, vydavateľa a šéfredaktora časopisu Zem&Vek Tibora Eliota Rostasa podanej prostredníctvom jeho právneho zástupcu Ľubomíra Hlbočana zrušil v plnom rozsahu uznesenie, vydané vyšetrovateľom Martinom Sivkom z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Po preskúmaní spisu prokurátor zistil, že uznesenie vyšetrovateľa trpí právnymi nedostatkami.
V tomto prípade ide o absurdné preskúmavanie jediného „nebezpečného extrémistického materiálu“ zaisteného pri domovej prehliadke 26. februára 2018, pri ktorej bola vystavená psychickému nátlaku Rostasova rodina za asistencie protiteroristického komanda NAKA so samopalmi mieriacimi na členov rodiny vrátane detí. Týmto extrémistickým materiálom mala byť voľne dostupná kniha Rudolfa Germara Holocaust pod lupou.
“Prokurátor ÚŠP týmto krokom prvýkrát potvrdzuje, že štátny teror, zneužívanie právomocí verejného činiteľa, pochybenia pri samotnom podávaní ‘vysvetlení’ v tzv. znaleckých posudkoch môžu mať už čoskoro veľmi neblahé následky voči podávateľovi trestného oznámenia Pavlovi Sibylovi, vyšetrovateľovi Martinovi Sivkovi, tzv. znalcom Miloslavi Szabóvi či Jane Plichtovej s úmyslom poškodenému privodiť poškodenie vážneho rozsahu,” napísal mesačník Zem&Vek v článku na svojej online verzii.
Prokurátor konštatuje, že na základe podanej sťažnosti preskúmal napadnuté uznesenie vyšetrovateľa, ako aj kompletný spisový materiál na vec a zistil, že sťažnosť obvineného Tibora Eliota Rostasa, podaná prostredníctvom obhajcu Ľubomíra Hlbočana, je dôvodná. Sťažnosť proti tomuto uzneseniu nie je prípustná.
“Zostáva veriť, že Slovensko definitívne neupadne do opätovného marazmu totality, ale sloboda slova, prejavu ako základné ľudské práva ostanú trvalou hodnotou aj pre našich potomkov. Aj preto je tento prípad pre našu vlasť tak dôležitý. Hoci je toto len malé víťazstvo vo veľkej vojne s biedou ducha, ďakujeme za každú prejavenú podporu,” píše mesačník Zem&Vek na margo rozhodnutia ÚŠP.
Zásah NAKA v rodinnom dome T. A. Rostasa sa udial na základe trestného oznámenia aktivistu, publicistu, bývalého poradcu prezidenta Andreja Kisku a člena hnutia Progresívne Slovensko Pavla Sibylu na základe Rostasovho článku o postojoch štúrovcoch a slovenských dejateľoch s názvom Klin židov medzi Slovanmi.
Kontroverzný znalecký posudok, ktorý mal dokazovať, že Rostas spáchal prečin hanobenia rasy a národa, vypracovala pre NAKA bývalá herečka, dnes pedagogička Jana Plichtová z Fakulty sociálnych vied Univerzity Komenského v Bratislave.
“Fakt, že sa autor zaoberá židovskou otázkou a nezmieňuje sa o tom, že väčšina židovského obyvateľstva holokaust neprežila, dokazuje, že holokaust popiera. Tým nielen evokuje a upevňuje rozšírené predsudky a negatívne emócie (pohŕdanie, odpor až nenávisť), ale podporuje aj pocit nadradenosti Slovákov ako etnickej skupiny,“ uviedla okrem iného v posudku Plichtová.