Ukrajina by sa mohla vzdať snahy stať sa členom NATO, aby sa vyhla vojenskej konfrontácii s Ruskom. V rozhovore pre spravodajskú stanicu BBC to pripustil ukrajinský veľvyslanec vo Veľkej Británii Vadym Prystajko.
BBC poznamenala, že by takýto krok znamenal veľký ústupok Moskve v reakcii na súčasné hromadenie ruských jednotiek na ukrajinských hraniciach. Prystajko pre BBC povedal, že Ukrajina je ochotná byť „flexibilná“, čo sa týka jej ambícií stať sa členom Severoatlantickej aliancie.
„Mohli by sme – najmä keď sme takto ohrozovaní, vydieraní a tlačení do toho,“ povedal Vadym Prystajko na otázku, či by Kyjev mohol zmeniť svoj postoj k členstvu v NATO. Veľvyslanec zároveň zdôraznil, že vstup Ukrajiny do NATO bezpečnostnú situáciu Ruska výrazne nezmení.
Pripomenul, že „Rusko je už aj tak obkľúčené krajinami NATO“ a poukázal na to, že členmi aliancie sú už Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko i Turecko. Ukrajina nie je členom NATO, ale z roku 2008 má prísľub, že sa tak stane, čo bude znamenať, že aliancia sa dostane k hraniciam Ruska.
Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že posilňovanie vzťahov Ukrajiny s alianciou by z nej mohli urobiť „odpaľovaciu rampu pre rakety NATO namierené na Rusko“. Hovorí, že Rusko musí v tomto smere stanoviť jasné „červené čiary“.
Rusko v posledných týždňoch ako reakciu na zhromažďovanie vojakov a vojenskej techniky NATO na hraniciach Ukrajiny s Ruskom presunulo na svojom území do blízkosti hraníc s Ukrajinou viac ako 100.000 vojakov a ťažké zbrane, za čo Spojené štáty a ich spojenci v NATO obviňujú Moskvu z plánov na inváziu.
Moskva popiera, že by plánovala útok, i keď v blízkosti hraníc s Ukrajinou organizuje spoločné vojenské cvičenia s Bieloruskom. Súčasne Rusko sformulovalo písomnú požiadavku, aby sa NATO vzdalo akejkoľvek ďalšej expanzie na východ vrátane prijatia Ukrajiny za svojho člena. Členovia NATO túto požiadavku Moskvy odmietli.