Ruský prezident Vladimir Putin hostil v Moskve bieloruskú hlavu štátu Alexandra Lukašenka, s ktorým diskutoval o užšej integrácii medzi týmito dvomi postsovietskymi susedmi. Lukašenko od vlaňajšieho augusta čelí demonštráciám zo strany politickýchoponentov, ktorí ho obviňujú zo zmanipulovania výsledkov prezidentských volieb a požadujú jeho rezignáciu.
Lukašenkova politická garnitúra je preto väčšmi ako v minulosti závislá na finančnej a politickej podpore Ruska, pričom jeho návšteva Moskvy vyvolala očakávania, že by mohol akceptovať ponuku Kremľa na užšie väzby. Tieto dohady podporil bieloruský prezident vyhlásením, že sa pripravuje na prijatie jedného z najdôležitejších rozhodnutí počas svojej viac ako štvrťstoročnej vlády.
„V programoch našej únie sme dosiahli výrazný pokrok. Súvisia s tým akútne problémy, na ktoré sa musíme zamerať, vrátane obrany a bezpečnosti,“ povedal Lukašenko. Rusko a Bielorusko majú dohodu o únii, ktorá je zameraná na hospodársku, politickú a vojenskú spoluprácu.
„Naše tímy pokračujú v práci na vývoji právnych predpisov pre túto úniu,“ nadviazal Putin. Stretnutie oboch prezidentov prichádza po správach o zmarenom pokuse o prevrat v Bielorusku a atentát na Lukašenka, ktorý mal zahŕňať blokádu Minska, výpadky elektriny a kybernetické útoky. Údajných strojcov prevratu zatkli ruské a bieloruské služby tento mesiac v Moskve.
Spojené štáty medzitým rozšírili sankcie proti Bielorusku, keď zakázali transakcie s deviatimi bieloruskými štátnymi firmami vrátane ropnej spoločnosti Belneftechim, ktorá sa na priemyselnej produkcii krajiny podieľa 30 percentami. Americké spoločnosti budú musieť ukončiť transakcie s týmito subjektmi do 3. júna.