Ruská federácia potrebuje nový prístup k imigrácii, vyhlásil šéf Kremľa Vladimir Putin s odkazom na nedávny útok na moskovskú koncertnú sálu, ktorý si vyžiadal najmenej 144 mŕtvych a 551 zranených.
K zodpovednosti za teroristický útok v koncertnej sále Crocus City Hall v Krasnogorsku, ku ktorému prišlo 22. marca, sa opakovane prihlásila džihádistická skupina Islamský štát. Ruské úrady zadržali štyroch Tadžikov podozrivých z útoku a ďalších sedem ľudí, ktorých považujú za komplicov.
Aj keď Putin napokon pripustil, že masaker vykonali „radikálni islamisti“, naďalej tvrdí, že Ukrajina bola doň nejakým spôsobom zapojená. Ukrajina svoju účasť na útoku popiera. V prejave na stretnutí s predstaviteľmi ruského ministerstva vnútra Putin povedal, že je dôležité zistiť „nielen páchateľov tohto zločinu, ale aj všetky články reťazca a jeho príjemcov“.
Strojcovia masakry pri Moskve sa podľa Putina snažili zasiať v ruskej spoločnosti nezhody, paniku a nenávisť s cieľom rozbiť Rusko zvnútra. „Je neprípustné využívať túto tragickú udalosť na vyvolanie etnického napätia, xenofóbie a islamofóbie,“ uviedol ruský prezident.
Ministerstvu obrany zároveň nariadil, aby sprísnilo kontroly týkajúce sa nelegálnej migrácie a vyriešilo nedostatky v súčasných nastavených postupoch, ktoré umožňujú ľuďom so závažnými záznamami v trestnom registri získať pracovné povolenie a dokonca aj ruské občianstvo.
Po útoku sa v Rusku začali intenzívnejšie prejavovať protiimigračné nálady a objavovať výzvy na obmedzenie migrácie. V ruskej ekonomike však hrá významnú úlohu zahraničná pracovná sila pochádzajúca zväčša z krajín Strednej Ázie vrátane Tadžikistanu, odkiaľ pochádzajú predpokladaní strelci.
„Musíme hlboko a radikálne aktualizovať naše prístupy k migračnej politike,“ povedal Putin. Niektorým migrantom, ktorí takmer vôbec neovládajú ruštinu a nepoznajú ruskú kultúru, sa podľa neho umožňuje pracovať v Rusku bez náležitého preskúmania.
„Rozhodujúcou zásadou by malo byť, že do Ruska môžu prísť žiť a pracovať len tí, ktorí rešpektujú naše tradície, jazyk, kultúru a históriu,“ dodal šéf Kremľa. V Ruskej federácii sa hovorí najmenej 277 jazykmi a nárečiami a približne 10 až 15 percent populácie tvoria moslimovia.