Ruský prezident Vladimir Putin sa virtuálne zúčastnil na slávnostnom spustení nového atómového ľadoborca Jakutsko na hladinu v Petrohrade. Stalo sa tak v čase, keď Moskva presadzuje rozvoj Arktídy a hľadá nové energetické trhy v súvislosti s protiruskými sankciami. Putin vyhlásil, že takéto plavidlá majú pre Rusko strategický význam.
Úrady okrem spustenia Jakutska symbolicky vztýčili vlajku aj na ďalšom ľadoborci s jadrovým pohonom – Urale. Ural a Jakutsko sú súčasťou flotily atómových ľadoborcov, ktoré majú Moskve zabezpečiť nadvládu nad roztápajúcou sa Arktídou. Putin prisľúbil, že Rusko bude jadrovú flotilu ďalej rozvíjať.
Očakáva sa, že Ural bude uvedený do prevádzky v decembri, zatiaľ čo Jakutsko sa pridá k flotile koncom roka 2024. Obe plavidlá sú navrhnuté tak, aby odolali extrémnym poveternostným podmienkam na Ďalekom severe Ruska, majú dĺžku 173 metrov a dokážu sa prebiť ľadom hrubým 2,8 metra.
Ruský líder uviedol, že lode sú súčasťou úsilia Moskvy „upevniť postavenie Ruska ako arktickej mocnosti“. Putin opäť zdôraznil význam rozvoja tzv. severnej námornej cesty, ktorá umožňuje lodiam dostať sa do ázijských prístavov o 15 dní rýchlejšie ako cez tradičný Suezský prieplav.
„Tento veľmi dôležitý koridor umožní Rusku naplno využiť svoj exportný potenciál a vytvoriť efektívnu logistickú trasu do juhovýchodnej Ázie,“ povedal šéf Kremľa. Tranzit vo východnej časti Arktídy sa zvyčajne končí v novembri, ale Moskva dúfa, že ľadoborce jej pomôžu využívať túto trasu, ktorá sa v dôsledku klimatických zmien stáva čoraz dostupnejšou, celoročne