Jadrové regulačné orgány v Japonsku nedávno odhalili, že úroveň radiácie v poškodených budovách reaktorov v atómovej elektrárni Fukušima č. 1 je „mimoriadne vysoká“. Situácia je horšia, ako sa doteraz predpokladalo.
„Úroveň žiarenia sa odhaduje na 10 sievertov za hodinu, čo je smrteľná dávka pre každého, kto sa nachádza v okolí čo i len hodinu,“ uvádza sa v správe. Podľa japonského úradu pre reguláciu jadrových zariadení (NRA) sa obrovské množstvo rádioaktívnych materiálov „nachádza aj v štítových uzáveroch ochranných nádob v reaktoroch č. 2 a 3“.
Atómová elektráreň Fukušima č. 1 zažila 11. marca 2011 trojité zrútenie. Nehodu spustilo zemetrasenie a cunami. Počas tavenia „štítový uzáver reaktora č. 1 vykĺzol z miesta a poškodil ho výbuch vodíka, ku ktorému prišlo v budove reaktora“.
Odstránenie odhadovaných 800 ton jadrového paliva v troch reaktoroch vo Fukušime je zložité. Podľa plánu sa mala začať odstraňovať prvá dávka roztaveného paliva z reaktora druhého bloku vo Fukušime v roku 2021. Práce sa však pre oneskorený vývoj potrebného vybavenia odložili minimálne o rok neskôr.