Radničné noviny stále zostávajú najmä hlásnymi trúbami primátorov. Tvrdí to Transparency International Slovensko (TIS). Organizácia na mediálnom brífingu upozornila, že veľká časť mestami vydávaných informačných novín stále slúži predovšetkým na politickú propagandu a oslavu úspechov šéfov mestských samospráv.
Ukázalo to v poradí tretie hodnotenie užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru radničných novín v stovke najväčších mestských samospráv. Objektívnosť printových mestských médií sa nezvýšila ani v súčasnom volebnom období, keď veľkú časť samospráv ovládli noví politici sľubujúci zmenu. TIS hodnotila noviny vydané v druhom polroku minulého roka.
“Necelý rok pred komunálnymi voľbami sme sa pozreli na úroveň verejnoprávnosti radničných novín v stovke najväčších mestských samospráv. Tieto periodiká vydávané za verejné zdroje, môžu byť totiž silným PR nástrojom v rukách úradujúcich lokálnych politikov,” píše vo svojej správe organizácia.
Až v 59 percentách zo 420 hodnotených vydaní sa podľa TIS neobjavila ani jedna čo i len drobná polemická zmienka o činnosti vedenia radnice a až v 60 percentách samosprávnych titulov sa v nadmernej miere vyskytovali fotografie primátorov.
Dôvodom, prečo sa TIS venuje radničným novinám, je ich časté zneužívanie na jednostrannú a účelovú propagáciu politicky vedených samospráv. “To, čo je na celoštátnej úrovni nepredstaviteľné, sa na lokálnej úrovni stáva pravidelne.
V radničných novinách nezriedka nemá šancu zaznieť iný ako oficiálny názor radnice, pričom si všímajú iba jej úspechy. Takáto absencia plurality znižuje úroveň demokracie u nás a je jedným z dôvodov prehlbujúcej sa krízy dôvery verejnosti v politikov a politiku,” hovorí analytik TIS Ľuboš Kostelanský.
Až 85 percent veľkých samospráv distribuuje mestské noviny bezplatne v tisícových nákladoch priamo do schránok obyvateľov. Pre značnú časť z nich pritom predstavujú primárny zdroj informácií o dianí v samospráve, uvádza v správe TIS.
Organizácia preto upozorňuje, že pokušenie zneužívať radničné printy môže v najbližích mesiacoch pred jesennými komunálnymi voľbami ešte narastať a radničné noviny môžu úradujúcim primátorom priniesť výhodu v kampani.
Ostatní kandidáti v týchto periodikách totiž často nemajú priestor a náklady na ich kampaň sú zákonom limitované. Ak má úradujúci kandidát k dispozícii okrem oficiálnej predvolebnej kampane aj možnosť sebaprezentácie v radničných novinách, má obrovskú výhodu.
Na základe výsledkov hodnotenia TIS je z hľadiska verejnoprávnosti momentálne najprínosnejším radničným periodikom mesačník Košice v skratke, ktorý začal vlani vydávať košický magistrát. Ako prvý dokázal preniknúť do hornej štvrtiny škály hodnotenia (76, 93 percenta).
Primátor sa v novinách nevyskytuje často, rozoberajú sa v nich miestami aj vážne témy s pluralitnými názormi, priestor dostáva i kritika. Na podobnej úrovni sú periodiká vydávané Banskou Bystricou (75,02 percenta) a Prešovom (70,89 percenta).
“Najškodlivejšie noviny vydávajú Tvrdošín (32,46 percenta), Humenné (32,41 percenta) a Rimavská Sobota (31,78 percenta). Primátormi sú najviac zneužívané na osobnú prezentáciu, pri posledných dvoch samosprávach aj na pravidelné napádanie oponentov,” uvádza organizácia.
Na východnom Slovensku teda najhoršie dopadla humenská radnica s jej Humenskými novinami, ktoré podľa TIS propagujú vedenie radnice abnormálne často. „Humenské noviny prinášajú iba oficiálny názor politického vedenia, diskusia úplne chýba. Poskytuje občanom veľa informácií o aktivitách radnice a jej vedenia.
Nie je dobrým zdrojom informácií o budúcich rozhodnutiach, podstatná časť článkov o politike radnice je anonymná, bez osobnej zodpovednosti za obsah, slúži často ako nástroj pre účelovú prezentáciu vedenia radnice,” hodnotí TIS komunálne periodikum.
Nelichotivé hodnotenie zaujalo poslankyňu NR SR za Smer-SD a bývalú dvojnásobnú primátorku Humenného Janu Vaľovú. Súčasný primátor Miloš Meričko, ktorý kandidoval za koalíciu OĽaNO, KDH, SaS, SOĽ, SP, PS a SPOLU, totiž dnes robí presný opak toho, čo kedysi sľuboval na celoslovensky medializovaných humenských mítingoch Za slušné Slovensko.
“Keď bol pán Meričko opozičným mestským poslancom, vykrikoval, že ak bude primátorom, nikdy nebude vydávať noviny za peniaze daňových poplatníkov. Nielenže oklamal voličov, ale dokonca sa teraz dozvedáme, že za naše dane vydáva druhý najhorší ‘klebetník’ na Slovensku. Je to hanba pre mesto.
V Humenských novinách pravidelne osočuje opozíciu a o mojej osobe sa často vyjadruje nemiestne, ba až lascívne. Robí to preto, lebo mu chýbajú argumenty, prečo mesto nenapreduje a topí sa v problémoch,” neskrýva svoje znechutenie Vaľová.