Aktivisti a úrady v severnom Rusku varujú pred vznikom novej „zlatej horúčky“ po slonovine z mamutov. Hľadači „pokladov“ totiž v Rusku ročne vykopú pozostatky mamutov v hodnote 44,5 milióna eur. Zvyšky tiel vyhynutých zvierat sa vynárajú z permafrostu, pôvodne večne zamrznutej krajiny v Jakutskom regióne, ktorá sa teraz vplyvom globálneho otepľovania roztápa.
Na čínskom trhu môžu mamutie kly priniesť veľké peniaze. Zo slonoviny z mamuta sa tam vyrábajú šperky, drobné ozdoby, nože a iné dekorácie. Podľa ruských úradov dosahuje hodnota tohto doteraz neregulovaného trhu so slonovinou z chlpatých mamutov až 44,5 milióna eur ročne.
„Proces zbierania mamutích pozostatkov treba regulovať,“ povedal úradník jakutského regiónu Vladimir Prokopjev. Zároveň varoval pred rizikami, ktoré tento biznis prináša pre miestnych obyvateľov.
Veľké obchodné záujmy alebo priamy zákaz zbierania pozostatkov mamutov by mohlo miestnych obyvateľov znevýhodniť. Podľa úradníkov by mali práve oni mať právo kly v obmedzenom množstve zbierať a žiť z výnosov z ich predaja, píše denník Guardian.
Hľadači mamutích pozostatkov používajú jednoduché nástroje alebo vodné čerpadlá. Môžu sa tak dostať k fantastickému bohatstvu, ale tiež poškodiť životné prostredie. V honbe za mamutími klami niektoré firmy využívajú aj potápačov, ktorí prehľadávajú odľahlé riečne toky dostupné len na motorových člnoch.
Najväčšia republika Ruskej federácie Jakutsko, oficiálne Republika Sacha, už pracuje na zákonnej regulácii obchodu s mamutiou slonovinou. Medzitým však objem obchodu narástol na sto ton ročne. Čínski obchodníci začali slonovinu nakupovať priamo od hľadačov. V Číne sa mamutia slonovina považuje za etickú alternatívu klov odrezaných africkým slonom.
Prokopjev odhaduje, že v Jakutsku sa nachádza okolo 500-tisíc ton mamutích fosílií. Ruské médiá uvádzajú, že vlani bolo objavených viac než 100 ton. Predpokladá sa, že v severnom Rusku sú pochované desiatky až stovky tisíc mamutov. Vyhynuli pred zhruba 10-tisíc rokmi, najmä v dôsledku ich lovenia a klimatických zmien.
Na globálnej konferencii medzinárodnej organizácie na ochranu ohrozených druhov CITES by sa malo diskutovať o návrhu dať mamutom status ohrozeného druhu, hoci už dávno vyhynuli.