Poslanci Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, v prvom čítaní pomerom hlasov 293:45 (dvaja sa hlasovania zdržali) schválili návrh zákona, ktorý zakazuje členom extrémistických organizácií stať sa zákonodarcami. Kritici namietajú, že je namierený proti stúpencom väzneného opozičného politika Alexeja Navaľného.
Moskovská prokuratúra podala v apríli žalobu na moskovský mestský súd, v ktorej žiada, aby Navaľným založené nadácie Fond boja proti korupcii a Fond na ochranu práv občanov, ako aj jeho štáby v regiónoch uznal za teroristické a extrémistické organizácie. Súdny proces v tejto veci je naplánovaný na 9. júna.
V takomto prípade by sa Navaľného nadácie a štáby i jeho stúpenci dostali medzi zakázané organizácie, ako sú Islamský štát či al-Káida,. Zároveň by ich členom mohli hroziť dlhé tresty odňatia slobody.
Navaľnyj a jeho spojenci tieto kroky odmietajú a označujú ich za pokus o potlačenie politickej opozície proti vládnucej strane Jednotné Rusko pred septembrovými parlamentnými voľbami. Po prijatí novej legislatívy by mali lídri organizácií označovaných ruskými úradmi za extrémistické päť rokov zakázané kandidovať za poslancov.
Na členov takýchto organizácií a ľudí, ktorí ich finančne – alebo akýmkoľvek iným spôsobom – podporili, by sa vzťahoval trojročný zákaz kandidatúry do ruského parlamentu. Z tohto dôvodu by sa zákon nevzťahoval len na popredných členov a aktivistov v Navaľného nadáciách, ale aj na desaťtisíce Rusov, ktorí ich prácu podporili finančnými darmi.
V Štátnej dume musí návrh zákona prejsť ešte dvoma čítaniami, následne o ňom bude rokovať horná komora ruského parlamentu – Rada federácie. Zákon nadobudne účinnosť až po tom, ako ho podpíše ruský prezident Vladimir Putin.