Akademik Lomonosov, ruský projekt za niekoľko miliárd dolárov, sa chystá odplávať na polostrov Čukotka. Na prvej plávajúcej atómovej elektrárni na svete sa v prístave Murmansk dokončujú posledné práce a potom sa plavidlo vo farbách ruskej trikolóry vydá zásobovať energiou najsevernejšie ruské mesto Pevek a zariadenia na ťažbu ropy a zemného plynu.
Plávajúca atómová elektráreň pôsobí na pohľad ako bežná loď, vnútri sú však reaktory. Akademik Lomonosov zatiaľ kotví v Murmansku, onedlho sa však vydá na cestu na ďaleký sever. „Je to významný medzník pre celosvetový atómový priemysel. Plávajúce atómové elektrárne umožnia dodávať elektrinu a teplo do tých najodľahlejších oblastí sveta,“ uviedol už predtým manažér Rosatomu Vitalij Trutnev.
Akademik Lomonosov disponuje mnohými bezpečnostnými systémami. Konštrukcia pripomína obrovské atómové ľadoborce s atómovým pohonom, ktoré sa desiatky rokov plavia na sever od Ruska. Remorkéry v auguste odtiahnu 144 metrov dlhé a 30 metrov široké plavidlo po asi 4-tisíc kilometrov dlhej trase na severovýchod Ruska.
Projekt je súčasťou plánu ruskej vlády oživiť odľahlý, ale na suroviny bohatý región. Akademik Lomonosov má vyrábať zhruba 70 megawattov elektriny a napájať tak lokálne siete. Kým napríklad Nemecko od atómovej energie po havárii v Japonskej Fukušime odstupuje a existujúce elektrárne mieni do roku 2022 uzatvoriť, Rusko má iné plány. V krajine dnes celkovo funguje vyše 30 atómových elektrární.
Okrem toho Moskva investuje do nových elektrární prostredníctvom spoločnosti Rosatom predovšetkým v bývalých sovietskych republikách, ktoré na to nemajú know-how ani dostatočné zdroje. Rosatom po celom svete zamestnáva asi 250-tisíc ľudí a plánuje postaviť atómové elektrárne aj v Indii, Bangladéši alebo Turecku.
Ak bude projekt plávajúcej elektrárne úspešný, bude možné vybudovať celú flotilu podobných zariadení. Veľký záujem prejavila najmä juhovýchodná Ázia. Ruský experti sa domnievajú, že Akademik Lomonosov je akási vzorová atómová elektráreň pre potenciálnych záujemcov.