Rusko a NATO prerušili všetku spoluprácu a v ich vzťahoch prevládol status quo z čias studenej vojny. V rozhovore pre ruské štátne médiá to vyhlásil námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexandr Gruško. Píše o tom webový portál The Moscow Times. „Severoatlantická aliancia samotná sa vzdala akejkoľvek pozitívnej agendy vo vzájomných vzťahoch s Ruskom,“ vyhlásil ruský diplomat.
Gruško, ktorý v rokoch 2012 – 2018 pôsobil ako ruský veľvyslanec pri NATO, v tejto súvislosti ďalej uviedol, že pretrvávajúca patová situácia vo vzťahoch Ruska s NATO pripomína stav z čias studenej vojny, ktorý viedol k založeniu Severoatlantickej aliancie. Diplomat zároveň varoval alianciu pred vojenským konfliktom s Ruskom, pričom poukázal na to, že „všetci rozumní ľudia dúfajú, že k nemu nepríde“.
„Viedlo by to k humanitárnej katastrofe. Som si istý, že si to uvedomujú aj vo Washingtone a Bruseli,“ dodal Gruško. Ako pripomína The Moscow Times, interview s Gruškovom sa konalo len deň po tom, ako niektorí bývalí aj súčasní vysokí predstavitelia americkej armády vyjadrili obavu, že nedostatočná komunikácia medzi Moskvou a Washingtonom by mohla viesť k jadrovému konfliktu spôsobenému „omylom alebo zlým odhadom situácie“.
„Hrozí nám, že znova upadneme do stavu studenej vojny, ktorá však nie je v nikoho záujme,“ vyhlásil pre agentúru AP James Stavridis – americký admirál vo výslužbe a bývalý hlavný veliteľ síl NATO v Európe. Ten podľa The Moscow Times v tejto súvislosti pre AP ďalej uviedol, že „bez stáleho politického dialógu obranných rezortov (oboch krajín) neustále narastá riziko novej studenej vojny“.
NATO skončilo vojenskú a civilnú spoluprácu s Ruskom v roku 2014 v reakcii na pripojenie Krymu k Ruskej federácii. Na vzájomných vzťahoch sa však negatívne prejavili aj mnohé iné sporné otázky, ako napríklad ruská prítomnosť v Kerčskom prielive alebo nedávne rozhodnutie Washingtonu odstúpiť od rusko-americkej Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu, píše The Moscow Times.