V Petrohrade sa po prvý raz od zhoršenia vzťahov medzi oboma krajinami stretli prezidenti Ruska a Turecka. Kým Recep Tayyip Erdogan pred stretnutím nazýval svojho náprotivka drahým priateľom, Vladimir Putin bol oveľa zdržanlivejší. Ešte pred polrokom označoval tureckého prezidenta za spolupáchateľa teroristov, ktorý útočí od chrbta. A svoj postoj nemieni len tak rýchlo zmeniť.
Moskvu aj Ankaru momentálne spájajú komplikované a nejednoznačné vzťahy so Západom. Na pozadí mnohých sporných otázok však lídri riešili radšej neutrálne ekonomické otázky. Pre obe krajiny je priorita vrátiť ich vzťahy na úroveň pred krízou.
Vzájomný obrat tovaru, ktorý predtým predstavoval 35 miliárd dolárov, plánujú zvýšiť až na 100 miliárd. Ankara považuje za dôležité najmä zrušenie ruského embarga a obnovenie účasti tureckých firiem na realizácii stavebných projektov v Rusku.
Za hlavný výsledok rokovaní však možno považovať pokračovanie výstavby plynovodu Turecký prúd. Pre Ankaru je to strategická investícia, keďže nakupuje väčšinu plynu práve v Rusku. Turecká strana neprestala pracovať na projekte dokonca ani počas ochladenia vzájomných vzťahov. Pokračovať bude aj výstavba prvej tureckej atómovej elektrárne Akkuyu s účasťou ruskej firmy Rosatom.
Lídri oboch krajín sa snažili obchádzať sporné otázky. Najcitlivejšieho bodu – Sýrie, kde sa podľa Putina názory krajín nie vždy zhodujú – sa počas rokovaní nedotkli. Aj napriek tomu možno stretnutie lídrov považovať za začiatok novej fázy rusko-tureckých vzťahov. „Máme za sebou veľmi zložité obdobie. V záujme občanov Ruska a Turecka by sme ho však veľmi radi prekonali,“ uzavrel stretnutie Vladimir Putin.
Turecko by najlepšie spravilo, keby vyhnalo zo svojeho územia amerických potkanov aj s celým NATO a jadrovými zbraňami. Čiernopapuľová fashingtonská opica sa môže potom od jedu zmeniť z černocha na liliputána.