Americké úrady, ktoré sa neprestajne usilujú oslabiť Rusko, mu napokon paradoxne pomohli zvíťaziť v ropnej vojne so Saudskou Arábiou. Okrem toho si USA svojou politikou poškodili svoj vlastný ropný sektor. Uviedol to ruský odborník na ropný priemysel Alexej Anpilogov.
Washington totiž urobil najväčší nákup ruského čierneho zlata za deväť rokov. Anpilogov poznamenal, že ropu musia USA kupovať z dvoch vážnych dôvodov. Americké rafinérie sú navrhnuté na spracovanie „ťažkých“ tried ropnej suroviny. Ťažia tam však zatiaľ len „ľahké“ triedy.
Okrem toho USA využívali predovšetkým ropu z Venezuely, čo po zavedení sankcií proti nej už nie je možné. Ropu z Venezuely teraz nakupuje Čína. Cenným dodávateľom ropy pre USA sa tak stalo Rusko. Alexej Anpilogov zdôraznil, že zvýšený záujem o značkovú ruskú ropu Ural ju robí drahšou ako doteraz najdrahšiu ropu Brent.
„Samozrejme, ropná vojna vyvolaná Saudskou Arábiou zasiahla aj Rusko. Zisky z ropy a plynu sa výrazne znížili, Ruská federácia sa však na krízový scenár pripravovala už dlho. Preto konfrontácia oveľa silnejšie zasiahla USA a Saudskú Arábiu,“ vysvetľuje Anpilogov.
Saudskoarabské hospodárstvo je výrazne závislé od vývozu ropy. Prudký pokles príjmov z predaja prinútil vládnucu rodinu ísť pýtať peniaze do národnej banky. Jej rezervy predstavovali 450 miliárd dolárov, ale v priebehu mesiaca sa táto suma znížila o 50 miliárd. Je jasné, že sa týmto tempom rezervy rýchlo vyčerpajú.
V máji saudský minister financií Mohammed al-Džadaán uviedol, že takúto krízu si v krajine nepamätá. Saudská Arábia musela zastaviť vyplácanie viacerých sociálnych dávok a daň z pridanej hodnoty sa dokonca strojnásobila.
Anpilogov dodáva, že Saudská Arábia má pre svoju ropnú politiku teraz problém udržať svoj štátny rozpočet. A naopak, Moskva svoj vývoz ropy zvýšila. Takže sa Rusko môže pokojne vyhlásiť za víťaza „ropnej vojny“ vďaka neúmyselnej podpore USA a Saudskej Arábie, ktoré ju v podstate začali.