Podľa starovekého kronikára Cassia Dia, rímsky cisár Gaius Caesar Caligula (narodený v roku 12 n. l.) kŕmil svojho obľúbeného koňa Incitata ovsom a zlatými vločkami. O niekoľko desaťročí neskôr tvrdil iný historik, Gaius Suetonius Tranquillus, že Caligula chcel vymenovať svojho koňa za konzula či senátora, čomu však súčasní vykladači dejín neveria, považujú to za priveľmi šialenú legendu.
Prenesme sa zo súčasnosti o niekoľko desaťročí, do vzdialenejšej budúcnosti akéhosi neexistujúceho stredoerópskeho štátu. Len si predstavme: nejaký prispievateľ mesačníka „Tátokrajina a vek“ napíše v roku 2100, že hlava stredoeurópskeho štátu Szlovákia (nazývaného aj Tátokrajina či Felvidék) prijala v roku 2018 vo svojej rezidencii so všetkými poctami obyčajnú, nepodojenú kozu.
Vraj hlava toho, v roku 2100 už neexistujúceho štátu, prijala v rámci akció Ember másodsorban (Človek v druhom rade) kozu Bozsku so slovami: „Vitaj kozička a čo ti dáme papať? Budeš jabĺčko?“ Keď to vyšlo napísané čierne na bielom, na spomínané periodikum sa spustili hromy a blesky. Aktivista Tejföl (Kyszlý Szmatana) označil článok za hoax a czeh-historik Dushoslav Kovács to vyvrátil slovami: „Je to historicky neoverené, nemáme o tom dokumenty! V Národnom sneme Tejtokrajiny by to v oných demokratických dobách neprešlo!“
Pravdaže, vo vzdialenej budúcnosti už nikto nebude vedieť, aká bola pravda. Vraj proti konšpiráciám mesačníka v tom turbulentnom roku 2018 tvrdo vystúpil vtedajší fõispán Józsi Viskupics Trnava megye a prikázal vyhodiť mesačník Tátokrajina a vek zo všetkých župných knižníc. Az utca embere (Obyčajný človek) Matovics potom žiadal spáliť celý náklad „konšpiračného časopisu“ na schengenskej hranici.
Neuveriteľné! Také hoaxy nemôže predsa vtĺkať nikto v roku 2100 do osvietenej pamäti čitateľov mainstreamových denníkov a uvádzať na dobovej webstránke Hovnonline Hospodárskych novín, ktoré v tom čase označili tvrdenie SNS, že koza patrí do chlieva za bohapustú „kotlebovinu.“
Lebo koza Božka do chlieva nepatrí, ale na červený koberec, sprevádzaná poctami hradnej stráže, ako napísala obľúbená kurtizána najväčších euroatlantických zapredancov tej doby, redaktorka Monika, ktorá mala na všetko nespochybniteľných svedkov.
Starorímsky historik zrejme tiež plietol piate cez deviate, keď v Životopisoch rímskych cisárov napísal, že Caligula „často horekoval nad nepriazňou osudu, že za jeho vlády neprišlo k nijakej pohrome, ktorá by postihla celý štát.“
Dá sa tomu veriť? To akoby dnes, 11. decembra 2100 niekto vyhlasoval, že aj hlava istého štátu v strede Európy horekuje, že jeho štát ešte nepostihla nejaká pohroma. Je to hlúposť, veď on sám je pre štát nemalou pohromou. A nech sa nám Suetonius so svojím vyšinutým Caligulom nepletie do histórie!