Zdravotnícky systém v pásme Gazy je na kolenách, vyhlásil na pôde riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov v New Yorku.
Ako dodal, polovica z dovedna 36 nemocníc v tejto palestínskej enkláve už nefunguje a situáciu v Gaze označil za zúfalú. „Nemocničné chodby zaplnené zranenými, chorými, umierajúcimi, preplnené márnice, operácia bez anestézie, desaťtisíce vysídlených ľudí, ktorí sa ukrývajú v nemocniciach,“ podotkol.
„Zdravotnícky systém je na kolenách a napriek tomu nejakým spôsobom pokračuje v poskytovaní život zachraňujúcej starostlivosti,“ uviedol ďalej Tedros. Ako ďalej upozornil, od začiatku vojny v Gaze prišlo k viac než 250 útokom na zdravotnícke zariadenia v Gaze i na okupovanom západnom brehu Jordánu – na nemocnice, kliniky, ambulancie i pacientov.
„Najlepší spôsob, ako podporiť zdravotníckych pracovníkov a ľudí, ktorým slúžia, je poskytnúť im nástroje, ktoré potrebujú na poskytovanie tejto starostlivosti – lieky, lekárske vybavenie a palivo pre nemocničné generátory,“ uviedol Tedros a zároveň vyzval na zvýšenie objemu pomoci cez hraničný prechod Rafah.
„Rozumiem tomu, čo prežívajú deti v Gaze, pretože som ako dieťa prežil to isté,” podotkol Tedros, ktorý pochádza z etiópskeej oblasti Tigraj. „Zvuk paľby zo zbraní a strely svištiace vzduchom, zápach dymu po tom, čo udrú, guľky na nočnej oblohe, strach, bolesť, strata – tieto veci mi zostali počas celého môjho života,“ dodal.
Prostredníctvom videoposolstva na pôde bezpečnostnej rady vystúpil aj šéf palestínskeho Červeného polmesiaca Marwan Džilání, ktorý vyzvali jej členov, aby urobili všetko, čo je v ich silách „na zabránenie ďalšieho umierania a utrpenia“. Bezpečnostná rada nie je jednotná ohľadne vojny v Gaze a doteraz neprijala príslušnú rezolúciu.