V roku 2020 prijal bratislavský útulok Polianky a 23 regionálnych útulkov Slobody zvierat 6856 psov a mačiek v núdzi, 4843 sa adoptovalo. Ide o zvieratá odchytené z ulíc (zabehnuté, vyhodené, zranené) a o zvieratá odobraté majiteľom Linkou proti krutosti z dôvodu zlej starostlivosti a týrania.
Pôvodným majiteľom sa podarilo vrátiť 1325 zvierat, nový domov prostredníctvom adopcie si našlo 4843 psov a mačiek. Sloboda zvierat v Bratislave prijala 2148 zvierat (z toho 337 mačiek), pôvodnému majiteľovi vrátili 800 zvierat, osvojených do nových rodín bolo 1250 zvierat.
Uvádza sa to v tlačovej správe občianskeho združenia Sloboda zvierat, zverejnenej na jej webovej stránke, v ktorej bilancuje svoju činnosť na Slovensku v minulom roku. Podľa nej všetky neoznačené prijaté zvieratá boli v zmysle vyhlášky o karanténnych staniciach a útulkoch začipované a kastráciu podstúpilo 900 zvierat v útulkoch.
Útulky Slobody zvierat na celom Slovensku uplynulý rok bojovali s nezáujmom samospráv, štátu a s pandémiou. Útulky museli z dôvodu opatrení vlády zostať zatvorené, chýbali im ľudia na prechádzky so zvieratami a dobrovoľníci, čelili finančnej kríze aj z dôvodu oneskoreného vyplácania dvoch percent z daní.
Pandémia však priniesla aj pozitívum – nárast domácich adopcií. Ľudia prežívali viac času doma, mnohí sa cítili osamelí a hľadali spoločníka do prírody. Domov si vďaka tomu našli aj zvieratá, ktoré boli v útulku i niekoľko rokov.
Vlani narástol aj počet odchytených zabehnutých zvierat vrátených pôvodnému majiteľovi. Dôvodom je podľa Slobody zvierat povinné čipovanie psov. „Aj keď zákon prikazuje čipovať len psov, majiteľom odporúčame robiť tak aj pri mačkách, sú to veľké tuláčky, často sa ocitajú v útulkoch a nevieme ich vrátiť domov,“ cituje správa šéfku Slobody zvierat Pavlu Dugovičovú.
Minulý rok dostala Linka proti krutosti 1200 podnetov od občanov o zlom zaobchádzaní so zvieratami, pričom pomohla v 930 prípadoch, 201 zvierat inšpektori prevzali do starostlivosti útulkov.