Chorvátsko dlhodobo patrí k najobľúbenejším dovolenkovým destináciám Slovákov. Len vlani ich tam zamierilo vyše 400-tisíc. Okrem bezpečnostnej situácie nás tam láka krásne a čisté more – najnovšia výročná správa Európskej environmentálnej agentúry hovorí, že až 94,2 percenta chorvátskych vôd určených na kúpanie má výbornú kvalitu.
Výhodnejšia je karta
Slováci majú pri cestovaní autom na výber dve trasy – môžu ísť cez Rakúsko a Slovinsko, alebo cez Maďarsko. Rakúsko-slovinská trasa je frekventovanejšia. V Rakúsku vás vyjde najlacnejšia 10-dňová diaľničná známka 8,80 eura, v Slovinsku zaplatíte 15 eur za týždennú. Maďari vyberajú za 10-dňovú elektronickú diaľničnú známku 2 975 forintov (9,39 eura).
Na mýtnych staniciach v Chorvátsku možno platiť aj eurami, vydajú vám však v kunách. V eurách však môže vyjsť mýto drahšie. Výhodné je platiť platobnou kartou. Na chorvátskych cestách je najhustejšia premávka na prelome júla a augusta.
AK CESTUJETE V PIATOK ALEBO CEZ VÍKEND, CESTY SÚ PLNÉ ÁUT, PRETOŽE SA MENIA TURNUSY.
Najväčšie zápchy sú v sobotu ráno. Do Chorvátska radšej necestujte cez štátne sviatky (5. 8. 2016 – Deň víťazstva a vďakyvzdania vlasti a 15. 8. 2016 – Nanebovzatie Panny Márie).
Pozor si dajte aj na cestovanie koncom júla. Vtedy sa začínajú letné prázdniny deťom z Bavorska a Bádenska, čo zvykne skomplikovať premávku. S rekonštrukciami ciest rátajte do 1. augusta na štátnej ceste v Sinj DC1/DC219, potom na Jadranskej magistrále DC8 pri Splite v úseku Kaštel Stari – Kaštel Gomilica a na ostrove Murter pri letovisku Vodice.
Pozor na rýchlosť
Pri ceste autom musia deti do 5 rokov sedieť v autosedačke na zadných sedadlách, deti do dvoch rokov môžu sedieť v autosedačke na prednom sedadle.
Najvyššia povolená rýchlosť v Chorvátsku je v obci 50 km/h a mimo obce 90 km/h. Na cestách určených výlučne pre motorové vozidlá je maximálny rýchlostný limit 110 km/h. Na diaľniciach môžete ísť tak rýchlo ako na Slovensku – 130 km/h, autobusy a motorové vozidlá, ťahajúce obytný príves, nesmú prekročiť 80 km/h.
Aj v Chorvátsku je výhodné platiť platobnou kartou – za hotel kreditkou a v reštaurácii debetnou kartou. Eurá si za kuny možno zameniť na Slovensku, výhodne to však vyjde aj v Chorvátsku.
PENIAZE SI MÔŽETE VYMENIŤ V AKEJKOĽVEK BANKE, ZMENÁRŇACH, NA POŠTE A TAKMER VO VŠETKÝCH CESTOVNÝCH KANCELÁRIÁCH, HOTELOCH A KEMPINGOCH.
Ceny sú tu v prepočte na eurá vyššie ako na Slovensku. Pri výmennom kurze 0,13 eura za jednu chorvátsku kunu zaplatíte za mlieko 0,77 eura (5,76 HRK), za polkilový chlieb necháte v potravinách o čosi viac ako na Slovensku – 0,79 eura (5,93 HRK), za domáce pollitrové pivo 0,95 eura (7,12 HRK).
Tento rok pribudol v niektorých oblastiach nový zákaz. Turisti už nemôžu v plavkách alebo bez časti odevu vstúpiť do historického centra v Splite, Dubrovníku, na ostrove Pag, Krk a Hvar, inak im hrozí pokuta. V Splite sa môže vyšplhať na 133 eur, v Dubrovníku až na 333 eur.
Pomoc v núdzi
Aj počas tohtoročnej turistickej sezóny pôsobí v období od 1. júla do 31. augusta v Chorvátskej republike Vysunuté konzulárne pracovisko Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Záhrebe so sídlom v Zadare.
Kontakty:
Vysunuté konzulárne pracovisko v Zadare
Don Ive Prodana 10, Zadar
Mobil: +385 99 851 9606
Tel: +385/23335354
O BEZPEČNOSŤ DOVOLENKÁROV SA STARÁ AJ OSEM SLOVENSKÝCH POLICAJTOV (ŠTYRI DVOJČLENNÉ HLIADKY).
Pôsobia v najnavštevovanejších oblastiach Chorvátska, a to v Splitsko-dalmatínskej a Primorsko-goranskej:
Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska (Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Trogir, ul. Put Muline 1). V prípade núdze alebo pomoci sú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 001.
Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Crikvenica, ul. Kralja Tomislava 85a). V prípade núdze alebo pomoci sú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 002.
Dôležité čísla:
Polícia: 192
Hasiči: 93
Prvá pomoc: 94
Pomoc na ceste HAK: +385 1 1987