Sociálna poisťovňa evidovala na Slovensku ku koncu januára tohto roka vyše 1,39 milióna dôchodcov. V porovnaní s januárom minulého roka ide o nárast 10,7 tisíca penzistov. Od konca januára 2008, teda počas desiatich rokov, sa počet dôchodcov zvýšil o 142,6 tisíca. Počet vyplácaných dôchodkov, ktorých môže penzista dostávať aj niekoľko súčasne, za rovnaké obdobie vzrástol o 162,6 tisíca na takmer 1,7 milióna. Vyplýva to zo štatistík Sociálnej poisťovne.
Najvýraznejšie od konca januára 2008 stúpol počet vyplácaných starobných dôchodkov. Na konci prvého mesiaca tohto roka poisťovňa vykázala takmer 1,07 milióna starobných penzií, čo bolo o 149,6 tisíca viac ako na konci januára 2008.
Pritom po roku 1989 patrila slovenská spoločnosť k najmladším v Európe. Počet obyvateľov v poproduktívnom veku stále stúpa a podiel detí sa, naopak, znižuje. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa priemerný vek na Slovensku už dostal nad hranicu 40 rokov. Po prvý raz prekročil hranicu 40 rokov v roku 2015, keď dosiahol 40,1 roka.
Ľudí v produktívnom veku je čoraz menej. Môže za to predovšetkým zmena nášho reprodukčného správania – plodnosť štatisticky klesla pod jedno dieťa na jedného rodiča. Značný vplyv však má aj nárast strednej dĺžky života. Štatistický úrad predpokladá, že v roku 2030 začne obyvateľov na Slovensku ubúdať a že sa v EÚ postupne zaradíme k štátom s najstarším obyvateľstvom.