Úvod Z DOMOVA Slovensko odmietlo nové predpisy WHO, Fico a Kotlár sú aj proti pandemickej...

Slovensko odmietlo nové predpisy WHO, Fico a Kotlár sú aj proti pandemickej zmluve

Peter Kotlár. (Foto: archív)

Zástupcovia viac ako 190 krajín z celého sveta sa stretli v Ženeve na rokovaní so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) o nových medzinárodných zdravotníckych predpisoch (IHR). Zhodli sa na nich všetky zúčastnené krajiny okrem Slovenskej republiky, ktorá sa od nich dištancovala. Potvrdilo to ministerstvo zdravotníctva.

„Slovenská republika sa verbálne od prijatia tohto balíka disasociovala, teda dištancovala od ich prijatia. Sme presvedčení, že po dohode na finálnom znení balíka revidovaných článkov IHR nebol pre krajiny dostatočný časový priestor na podrobné preštudovanie zmien zapracovaných priamo na stretnutí,“ uviedol rezort.

“Slovensko tak nebude mať informácie či vakcíny tak rýchlo ako iné krajiny, ak by napríkla prišlo k ďalšej pandémii,” npovedala pre Denník N Kristína Šperková, ktorá na rokovaniach v Ženeve zastupovala globálnu organizáciu Movendi International.

Našu krajinu v Ženeve zastupoval splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 a poslanec za SNS Peter Kotlár. Kotlár už pred samotným kongresom na sociálnej sieti informoval o tom, že Slovensko predpisy odmietne.

Doterajšie medzinárodné predpisy na zvládnutie celosvetovej pandémie podľa WHO neboli dostatočné a „pravidlá hry“ bolo treba zaktualizovať. Sformulované boli ešte začiatkom tisícročia, keď v Ázii prebehla epidémia SARS. Tá však nemala celosvetový charakter.

Po aktualizácií predpisov malo v Ženeve prísť aj k hlasovaniu o tzv. pandemickej zmluve krajín s WHO, ktorej cieľom má oficiálne byť “lepšia koordinácia krajín v prípade pandémie”. Pandemická zmluva však zatiaľ nemá finálnu podobu a a súčasní slovenskí vládni predstavitelia sú proti jej prijatiu.

Premiér Robert Fico ju spomínal napríklad na novembrovom sneme strany Smer-SSD, kde jasne povedal, že Slovensko ju nepodporí. Videl za ňou len lobing farmafiriem. Výhrady proti aktuálnej podobe zmluvy však malo viacero krajín, preto sa o nej bude ďalej rokovať. Hlasovať by sa o nej mohlo v máji 2025.

Poslanec Peter Kotlár tvrdí, že z „hľadiska obsahu sú novelizované predpisy, osobitne vo vzájomnom obsahovom kontexte s návrhom Pandemickej dohody, pre Slovenskú republiku aj po ich úprave neprijateľné.

Ako dodal, je to tak najmä z dôvodov “nedovolených zásahov do zvrchovanosti suverénnych členských štátov a rovnako aj z dôvodu neprimeraných zásahov do ľudských práv a základných slobôd a ich nedostatočnej ochrany.“

Kotlár tiež tvrdí, že viaceré záväzky sú obsahovo neurčité a predstavujú bianco šek, pretože ich obsah bude známy až v budúcnosti. Podľa neho sa dokumentom tiež zavádza centrálno-byrokratické riadenie členských štátov zo strany WHO a to generálnym riaditeľom WHO.