Slovensko sa v rebríčku organizácie Deep Knowledge Group (DKG), na ktorý sa odvolával aj premiér Igor Matovič a kde bolo Slovensko začiatkom mesiaca zaradené medzi najbezpečnejšie krajiny sveta počas súčasnej koronakrízy, prepadlo z 3. na 38. miesto. Tento prepad na sociálnej sieti okomentoval Peter Žiga, Miroslav Beblavý i Juraj Draxler.
Bývalý minister hospodárstva Peter Žiga označil premiéra Igora Matoviča za „babráka“. Tvrdí, že k tak výraznému poklesu v rebríčku prišlo viac ako tri týždne potom, čo Matovičovi odovzdali vládu a on prijal niekoľko nových opatrení.
„Možno keby mal menej efektných infantilných facebookových selfíčiek a mesiášskych statusov a ubudli hodiny na sociálnych sieťach, bolo by na tom Slovensko lepšie. Ale to by muselo nastúpiť výrazne viac organizovanej manažérskej práce,“ píše Žiga.
Bývalého ministra zaujíma, prečo stále nepoznáme nijaké strategické a ekonomické riešenia a racionálne analýzy. „Prečo nepoznáme nijaký plán, ako bude naša krajina pokračovať ďalej, niečo, čo by ľuďom dalo nádej do budúcnosti?“ pýta sa v príspevku na sociálnej sieti a dodáva, že namiesto riešení tu máme len samoúčelné útoky, strašenie, plač, zákazy a represiu.
Miroslav Beblavý z mimoparlamentnej strany Spolu-OD pripomenul, že už v čase, keď sa písalo o tom, že Slovensko skončilo v spomínanom rebríčku na 3. mieste, upozorňoval na to, že to netreba brať vážne. Podľa Beblavého je tento rebríček „pofidérny zdroj“ s neznámou metodológiou a nevysvetliteľnými zmenami.
Pre tých, ktorí tento rebríček brali vážne, však musel byť podľa Beblavého prepad v rebríčku vnímaný ako šok a negatívny rekord. „My ostatní len hovoríme: Necitujte pofidérne čísla, keď vám vyhovujú. Lebo pofidérne čísla sa môžu aj rýchlo zmeniť.“ Na záver ešte poznamenal, že sa teší na to, ako k tomu urobí tlačovku Robert Fico. „A bude citovať rovnako pofidérne čísla. Lebo teraz vyhovujú zasa jemu.“
Bývalý minister školstva a politológ Juraj Draxler pripomenul, že len krátko potom, ako sa tretím miestom v rebríčku začal chváliť premiér Igor Matovič , sa poradie zmenilo a už sme neboli na treťom, ale na jedenástom mieste. „To mu nebránilo v tom, aby stále tvrdil, že sme ‘tretí na svete’ a volajú mu európski štátnici, aby zistili, ako to dokázal,” napísal a pripomenul, že zakrátko sme klesili až na 38. priečku.
Celý rebríček je pritom podľa jeho slov „sprostosť“, keďže ho zostavila agentúra s dvomi zamestnancami, ktorá na prvom mieste drží Izrael a zvyšok rebríčka len občas rochu poprehadzuje.
„Je to lacná PR aktivita, asi ako keď sa v reklame zjaví človek v bielom plášti a rozpráva o laboratórnych testoch, ktoré potvrdili, že práve daný prací prášok je najúčinnejší,“ uviedol na záver príspevku Draxler s tým, že je smutné, že sa umiestnením v takomto rebríčku dokázal dva týždne oháňať predseda vlády.
DKG zostavilo rebríček najbezpečnejších krajín počas pandémie choroby COVID-19. Podľa zverejnených výsledkov štúdie sa k 12. 4. na 1. miesto z hľadiska bezpečnosti a stability v čase epidémie dostal Izrael, na druhom mieste je Nemecko a ďalším lídrom je Južná Kórea. Z celkovo 40 krajín sa do top desiatky dostali aj Austrália, Čína a Japonsko. Česká republika sa umiestnila na 25. mieste, Slovensko má aktuálne 38. pozíciu.
Pri výpočte hodnotení mali analytici vychádzať z informácií o tom, kedy v krajinách nadobudli platnosť obmedzenia pohybu, a tiež na ich rozsah. Ďalej skúmali údaje o dĺžke karantény, o prípadoch jej porušenia a o štátnych opatreniach ekonomickej podpory. Okrem iného sa analyzoval prístup k testovaniu na koronavírus, možnosti zdravotníckeho systému a ďalšie núdzové opatrenia zavedené štátmi.
Ako zdôrazňuje DKG, pri výpočte ratingu použili informácie z otvorených zdrojov vrátane údajov Svetovej zdravotníckej organizácie a Univerzity Johna Hopkinsa. Analytici však upozorňujú, že dáta sú neustále aktualizované a v budúcnosti sa môže rozdelenie miest v rebríčku zmeniť.