V minulom roku na Slovensku po vražde novinára a jeho snúbenice gradovali protesty iniciatívy Za slušné Slovensko. Hlavné a najviac medializované zhromaždenia sa konali v Bratislave a Humennom. Usporiadatelia to zdôvodňovali tým, že tieto mestá sú na “začiatku” a na “konci” Slovenska.
Skutočnosť však bola prozaickejšia: spolitizované zhromaždenia v období pred komunálnymi voľbami v Humennom boli od začiatku účelovo namierené proti dlhoročnej primátorke Jane Vaľovej, ktorá bola symbolom úspechu vládneho Smeru-SD na východe Slovenska.
Často absurdné obvinenia, ktoré sa z tribúny “slušných a tolerantných” sypali na vedenie mesta, nemali nič spoločné s násilnou smrťou dvoch mladých ľudí a sledovali jediný cieľ – dostať ich protagonistov k moci a na lukratívne miesta v samospráve. A to sa im podarilo.
Medzi persónami, ktoré organizátori pravidelne pozývali na humenské protesty Za slušné Slovensko a pokúšali sa ich prípadom ilustrovať ”neprávosti” zo strany primátorky, boli dve riaditeľky škôl – Anna Lopatová a Daniela Polovková. Prvá viedla materskú škôlku, druhá Základnú umeleckú školu Humenné.
Počas zhromaždení sa sťažovali, že nemohli zostať vo svojich funkciách a cítili sa ukrivdené postupom mesta, ktoré je zriaďovateľom oboch spomenutých škôl. Samozrejme, za vinné označovali vedenie mesta. Lopatová sa po neúspešnom výberovom konaní na post riaditeľky na sklonku roka 2014 stala začiatkom nasledujúceho roka nadbytočnou a dostala výpoveď. Polovková podala výpoveď sama. Dôvodom bol fakt, že pod jej vedením ZUŠ rapídne klesol počet žiakov a hospodárenie školy išlo preto do červených čísel.
Režiséri happeningov Za slušné Slovensko však prípady oboch exriaditeliek využili ako vhodnú agendu na protesty proti “arogancii moci”, ktoré v tomto prípade personifikovali do osoby primátorky.
“Pani Lopatová v tajnom hlasovaní nebola zvolená školskou radou, ktorú tvoria rodičia, zamestnanci a mestskí poslanci – z deviatich dostala tri hlasy. A pani Polovková manažérsky nezvládla svoju funkciu, škola bola takmer v stotisícovom mínuse, čím sa rozpočet mesta automaticky dostával do problémov.
Ak sme chceli, aby mesto malo dobré ekonomické výsledky, nemohli sme neschopným riaditeľom škôl plátať finančné deficity, ktoré vytvárali. Radšej sme tie peniaze dali mladým rodinám, seniorom a podobne, aby čo najviac občanov mesta malo z toho výhody,” komentovala pre portál napalete.sk prípady obidvoch riaditeliek ešte pred minuloročnými komunálnymi voľbami vtedajšia primátorka Humenného Jana Vaľová.
Samozrejme, svoje príbehy na tribúne “slušného Slovenska” interpretovali bývalé riaditeľky po svojom – tak, aby boli v očiach ľudí obeťami. Anna Lopatová sa obrátila na súd a s mestom sa súdila o neplatnosť výpovede a pre údajné porušenie zásady rovnakého zaobchádzania, teda diskrimináciu.
Súd síce uznal neplatnosť výpovede Lopatovej, ale urobil tak z dôvodu neexistencie formálnych náležitostí výpovede čo do obsahu listiny a nespochybnil existenciu dôvodu na výpoveď zo strany zamestnávateľa. Pri rozhodovaní zavážil fakt, že tento dôvod nebol dostatočne a určito vo výpovedi vymedzený. Ide o právny názor súdu, na ktorý by mohol mať odvolací súd názor opačný alebo totožný. Súd navyše žalobkyni vo väčšine bodov žaloby nevyhovel.
V materskej škole na Štefánikovej ulici, kde pôsobila Anna Lopatová, preto vyvolalo počudovanie rodičov, že na príkaz primátora muselo v priestoroch tohto zariadenia visieť 30 dní niekoľko vyhotovení ospravedlnenia bývalej riaditeľke zo strany mesta, hoci súd o ničom takom nerozhodol. Je to teda súkromná iniciatíva primátora Miloša Merička, ktorá zapadá do kontextu príbehu o “zlej” primátorke” a “slušných”, ktorí mali byť jej obeťami.
Navyše, primátor chce Annu Lopatovú finančne odškodniť, pričom o výške odškodnenia súd nerozhodol. “Prečo by o tom nemal kvalifikovane rozhodnúť súd, ale primátor?” opýtala sa Vaľová v reakcii na zamýšľaný krok. “Prečo by on mal určovať, akú sumu z mestskej kasy, čiže z peňazí daňových poplatníkov vyplatí? Veď ide o hospodárenie s verejnými financiami.”
Doplnila, že ak by výšku odškodnenia komukoľvek stanovoval iba primátor, je to nevhodné aj z dôvodu, že môže rozhodnúť neobjektívne – podľa toho, aký vzťah k dotyčnej osobe má: môže ju nezaslúžene zvýhodniť, alebo naopak, môže ju nižšou sumou poškodiť.
“To, že o výške odškodnenia chce v prípade Anny Lopatovej rozhodnúť sám pán Meričko, vnímam ako nadštandardný krok primátora, ako odmenu za to, že táto exriaditeľka vystupovala na zhromaždeniach Za slušné Slovensko a v predvolebnom období aktívne pomáhali pánovi Meričkovi do primátorského kresla,” dodala pre portál napalete.sk.
V tejto súvislosti tiež poukázala na ďalší súdny spor mesta s niekdajšou zástupkyňou primátora Máriou Cehelskou, ktorá tiež patrí do košiara “slušných” a zásluhou Miloša Merička po minuloročných komunálnych voľbách je opäť vo verejnej funkcii. Súd v jej prípade rozhodol, že v minulosti neprávnene vzala odmeny vo výške 7000 eur a na základe jeho verdiktu ich aj musela vrátiť. Vaľová považuje za škandalózne, že takáto osoba je znovu pravou rukou primátora.
Z redakcie napalete.sk sme primátorovi Meričkovi zaslali niekoľko otázok týkajúcich sa prípadu Lopatová a Základnej umeleckej školy Humenné, ktorú viedla druhá spomínaná riaditeľka v meste. Jeho stanoviská sme sa však nedozvedeli, pretože ani na jednu z nich neodpovedal.
Na druhej strane priniesli zaslané otázky pozitívny efekt, pretože Meričko vzápätí vypísal výberové konanie na riaditeľa ZUŠ. Okrem iného sme sa ho totiž pýtali, prečo doposiaľ nevypísal výberové konanie na ZUŠ, keďže už predtým vypísal dve výberové konania pre riaditeľov materských škôl. Ešte začiatkom januára totiž odvolal povereného riaditeľa školy a touto funkciou dočasne poveril cudzieho štátneho príslušníka Srđana Stojiljkovića.
Na ZUŠ sme sa ho pýtali preto, lebo jednou z Meričkových výčitiek počas politických atakov iniciatívy Za slušné Slovensko na adresu vtedajšej primátorky Vaľovej bolo, že vraj nerobí výberové konania, ale iba poveruje riaditeľov škôl bez výberového konania. Podľa Vaľovej to nebola pravda, postupne realizovali výberové konania.
Exprimátorka zachytila informáciu, že Anna Lopatová údajne pri rokovaní s mestom povedala, že sa chce vrátiť do pôvodnej materskej školy a v ďalšom volebnom období plánuje stať sa opäť riaditeľkou. “Ak sa tak stane, verím že urobia transparentné výberové konanie v duchu ich požiadaviek zo zhromaždení Za slušné Slovensko,” poznamenala Vaľová.
Nuž, “slušným” sa v Humennom protestovať oplatilo – za výdatnej pomoci regionálnych aj celoštátnych mainstremových médií dnes sedia v poslaneckých laviciach miestneho zastupiteľstva a jeden z nich v kresle primátora. Je smutné, že na prvé výročie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice nik z týchto aktivistov nezorganizoval nijakú spomienkovú manifestáciu. Už sedia na teplých miestach, tak načo?