Ak ste na maródke a nasledujúci víkend sa chystáte napríklad orezávať stromy v záhrade, riskujete, že prídete o peniaze za „péenku“. Kontrola zo Sociálnej poisťovne vás môže prekvapiť aj v sobotu či nedeľu. Potvrdzuje to i hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Ak vás zamestnanci Sociálnej poisťovne nenájdu doma alebo vás nachytajú v montérkach pri práci, prídete o časť nemocenského. Sankcia sa ráta odo dňa kontroly, a tak v najhoršom prípade môžete prísť až o 30-dňovú maródku. Výška nemocenskej dávky dnes môže dosahovať až 31,93 eura na deň.
Okrem dodržiavania liečebného režimu si treba ustrážiť aj čas vychádzok. Lekári zvyčajne určia štvorhodinové vychádzky, dopoludnia od 10. do 12. hodiny a popoludní od 14. do 16. hodiny. Ošetrujúci lekár však môže čas vychádzok zmeniť, prípadne vám vychádzky nedá vôbec. Všetko závisí od diagnózy.
Existujú aj neobmedzené vychádzky, no nedostanete ich len tak ľahko. „Výnimočné prípady, keď zdravotný stav dočasne práceneschopnej osoby odôvodňuje iné časové rozpätie vychádzok, teda nad rámec štyroch hodín denne, Sociálna poisťovňa konzultuje s hlavnými odborníkmi z príslušného medicínskeho odboru. Preto paušálne určovanie vychádzok nad stanovený rámec štyroch hodín denne nie je odôvodnené,“ vysvetľuje Sociálna poisťovňa.
Ak ste dlhodobo práceneschopný a chystáte sa napríklad presťahovať k príbuzným, ktorí sa o vás budú starať, nezabudnite to oznámiť Sociálnej poisťovni. „Zmenu miesta pobytu musí poistencovi najprv odsúhlasiť jeho ošetrujúci lekár, ktorý určil liečebný režim, a to na základe zdravotného stavu poistenca.
Ak lekár zmenu miesta pobytu počas PN poistencovi povolí, novú adresu občan nahlási tej pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá dávku vypláca,“ radí Sociálna poisťovňa. Sociálnej poisťovni zašlite túto informáciu písomne s údajmi o zmenenej adrese, s vaším rodným číslom a podpisom.