Najohrozenejšou skupinou v spoločnosti sú počas pandémie nového koronavírusu seniori. „Okrem toho, že sú najnáchylnejší na ochorenie COVID-19, sú aj najviac sociálne izolovaní,“ hovorí sociologička Marcela Šarvajcová z Katedry sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
„Už rok sú zatvorení vo svojich bytoch či domoch sami, možno so zriedkavými návštevami svojich blízkych a priateľov. Posledné roky svojho života tak nezaslúžene prežívajú v samote, v strese, pri televízii, ktorá je plná negatívnych správ,“ dodala.
„Preto je treba apelovať na ich rodinu a aj celú spoločnosť, aby nezabúdali bezpečnými prostriedkami, ako sú telefonáty, zdieľanie fotografií či videami, venovať svoj čas a energiu práve starším ľuďom vo svojom okolí,“ spomenula.
Podľa nej si zo súčasnej krízy, ktorú spôsobuje nový koronavírus, spoločnosť odnesie veľkú dávku rešpektu a opatrnosti. „Zodpovednosť je v našich podmienkach oprávnene diskutabilná. Tento rok zrejme ešte nebude štandardným rokom, na aký sme boli zvyknutí pred pandémiou,“ pokračovala.
„Nie je možné očakávať, že veľké hromadné podujatia, festivaly, jarmoky či zábavy budú na sto percent bezpečné, ani že vôbec budú. Nástup do štandardného života je potrebné prijať pomaly, postupne,“ podotýka a dúfa, že už o chvíľu situácia spoločnosti dovolí stretávať sa aspoň lokálne.
„Aby sme mohli obnovovať susedské a kolegiálne vzťahy a špeciálne u detí sa zamerať na aklimatizáciu v skupinách ich rovesníkov, záujmových a talentových aktivitách, ktoré sú im, žiaľ, v týchto časoch odopierané,“ ukončila sociologička.