Poslanci NR SR zvolili vo verejnej voľbe za špeciálneho prokurátora advokáta a exministra spravodlivosti a vnútra Daniela Lipšica. Zo 117 prítomných poslancov ho podporilo 79, proti bolo 12 a hlasovania sa zdržalo 26 poslancov.
Stať sa šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry umožnila bývalému aktívnemu politikovi účelová zmena zákona z dielne súčasnej vládnej koalície, vďaka ktorej mohol do tejto funkcie kandidovať aj neprokurátor.
“Koalícia si práve v parlamente nasilu presadila Daniela Lipšica za špeciálneho prokurátora. Zlo dnes zvíťazilo,” komentoval voľbu na sociálnej sieti poslanec parlamentu za Smer-SD Ľuboš Blaha.
Ako dodal, nie je to nijaké prekvapenie, politici Smeru podľa neho na to upozorňovali dávno. “Prijali si kvôli tomu Lex Lipšic, odohrali trápnu komédiu s verejným vypočúvaním, akože dopredu nevedia, koho budú voliť – a potom si ho pár dní na to schvália. Úplne na hulváta,” pokračoval Blaha.
“Mal som v parlamente polhodinový prejav o tom, čo je Lipšic zač. Zhrnul som, čo je to za monštrum. A osobitne som zdôraznil, že pozícia špeciálneho prokurátora by mala byť obsadená niekým, kto okolo politiky ani nešiel.
Na tento post sa vyslovene žiada niekto nezávislý. A nie chlap, čo k prokuratúre nikdy ani nepričuchol, no zato zakladal jednu z vládnych strán a stal sa symbolom politickej vendety. To vidí každý okrem Svedkov Matovičových,” poznamenal poslanec.
“Na čelo špeciálnej prokuratúry si Matovič presadil svojho Urválka (prokurátor poplatný komunistickej moci v 50. rokoch minulého storočia v Československu, ktorý sa podieľal na vykonštruovaných politických procesoch proti odporcom režimu – pozn. redakcie). Politické čistky sa teraz roztočia v plnej paráde – vitajte v totalite!” napísal na záver svojho statusu Blaha.
“Už niekoľko rokov počúvame z úst akože štandardných a akože slušných politikov vznešené frázy a proklamácie o tom, aké je dôležité, aby bolo naše súdnictvo a prokuratúra odpolitizované. A tí istí politici zvolia za špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
Prokurátormi, tobôž tým špeciálnym, nesmú byť aktívni politici, či už bývalí alebo súčasní. Pretože ich politické presvedčenie sa odzrkadlí v práci prokurátora. Alebo si niekto naozaj myslí, že Lipšic bude nezávislý a objektívny vo svojom rozhodovaní?
Voľba prokurátorov a sudcov musí byť plne v rukách sudcovského stavu a prokurátorov, ktorí si spomedzi seba vyberú tých najlepších a tým pádom nebudú vo svojej práci pod priamym vplyvom a tlakom politických skupín a záujmov,” uviedol k voľbe Lipšica za šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec.