Po mesiaci hádok to už vyzeralo tak, že vláknarskej firme v Humennom nadobro odzvonilo a že 400 živiteľov rodín ostane na dlažbe. Po polnoci však prišla dlho očakávaná správa. Znepriatelené firmy sa dohodli a Chemes vláknarom začal dodávať všetky potrebné energie. Nexis už zapája technologické celky a namiesto ohláseného hromadného prepúšťania ľudia v pondelok nastupujú do práce.
„Je to radostná správa po mesiaci, keď som počúval, ako sa to nedá, ako to nejde,“ povedal médiám predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský, ktorý bol mediátorom rokovaní. Rokovania trvali dlhé hodiny, napokon firmy podpísali dohodu. Podľa Kremského sa obe strany dohodnúť chceli, no spoločnú reč nachádzali ťažko.
„Existuje zmluva, na základe ktorej to bude fungovať, kde je dohoda o cenách, objemoch, termínoch, spôsobe fungovania, “ dodal. „Už dnes od 8:00 h naši technici začínajú spúšťať technologické zariadenia,“ povedal výkonný riaditeľ Nexis Fibers Ján Kučeravý.
Zmluva platí do konca roku 2021. Každá strana musela ustúpiť a každá je tak trochu nespokojná. „Prijali sme kompromisné riešenie aj my, spravili sme to pre 400 zamestnancov Nexisu,“ informoval predseda predstavenstva Chemes Vladimír Skoupil.
Všetky problémy však zažehnané nie sú. Policajný vyšetrovateľ má na stole trestné oznámenie pre údajné vydieranie. O dohode ho budú informovať, no vyšetrovanie to nezastaví, keďže trestné oznámenie nie je možné vziať späť.
Firmy budú v rokovaniach pokračovať a majú aj víziu ďalších vzťahov. „Spoločnosť Nexis sa chce osamostatniť, kúpiť si pozemky, niektoré energie si vyrábať sama, čiže tam budú smerovať ďalšie rokovania,“ hovorí Kremský.
Práve fakt, že v priemyselnom parku energie dodáva a vyrába iba Chemes, vyšetruje Protimonopolný úrad pre možné zneužitie dominanstného postavenia. A firmy už teraz potvrdili, že sa stretnú na súde. Každá si chce uplatiť škody, ktoré pri odpojení od energií vznikli.
Nexis hovorí o milióne a pol, Chemes sumu nezverejnil. “Vojna skončila, dohodli sme sa na nejakých podmienkach,“ dodal Skoupil.”Dáme teraz pokoj zbraniam na zopár dní, k týmto veciam sa nebudeme vyjadrovať,“ oznámil Kučeravý.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v súvislosti s prípadom Chemes kontra Nexis Fibers pripravuje zmeny zákonov tak, aby štát mohol zariadiť rýchlu vymožiteľnosť práva, keď akákoľvek spoločnosť nebude rešpektovať platné súdne rozhodnutia – tak ako bolo bolo v prípade firmy Chemes.