Slová premiéra Roberta Fica, že na Ukrajine bojujú proti Rusom vojaci s nacistickým označením, vyvolali v médiách hlavného prúdu hystériu. Tie Fica okamžite obvinili zo šírenia ruskej propagandy. A to aj napriek tomu, že sa na sociálnych sieťach pomerne často objavujú zábery ukrajinských vojakov s nacistickými symbolmi.

Koncom augusta sa dvom televíznym štábom podarilo doslova faux pas. Novinári z Talianska a Francúzska nezávisle od seba nakrútili zábery z Kurskej oblasti, ktoré slová Roberta Fica potvrdzujú.

Symboly SS
Taliansky novinár Ilario Piagnerelli urobil rozhovor s vojakom ukrajinských ozbrojených síl, ktorý odvysielala talianska štátna televízia Rai News 24. Viacerí diváci si všimli na vojakovej šiltovke symboly SS. Na novinára a jeho kolegov sa na sociálnej sieti okamžite zniesla vlna kritiky.

„Neuvedomujú si naši novinári, ktorí všade vidia fašistov, že robia rozhovor s nacistom?“ „Hanbite sa. Ľudia v štátnej službe tieto symboly nedokážu rozoznať? Teraz nám opäť povedia, že na Ukrajine nie je nacizmus a že toto je všetko ruská propaganda, však?“ rozhorčovali sa Taliani.

Novinár sa vzápätí pokúšal na sociálnej sieti ospravedlniť. „Je mi to veľmi ľúto,“ napísal. Znak na šiltovke si vraj všimol až po odvysielaní reportáže. Zároveň však označil rozruch na sociálnych sieťach za „nástroj proruskej propagandy“ a snahy o diskreditáciu Ukrajiny.

Na jeho svojské ospravedlnenie zareagovala oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. Západné médiá podľa nej rehabilitujú nacizmus a revidujú rozhodnutia Norimberského tribunálu.

Reprofoto: internet

„Teraz klesli ešte hlbšie, keď urobili rozhovor s ukrajinským vojakom v šiltovke so znakom divízie SS Leibstandarte Adolf Hitler. Bola to elitná formácia vytvorená na základe Hitlerovej osobnej gardy, neskôr nasadená do 1. tankového zboru SS,“ napísala Zacharovová na sociálnej sieti.

To, čo Piagnerelli označuje za proruskú propagandu, nie je podľa nej nič iné ako antifašistická propaganda. FSB už predtým začala trestné stíhanie proti ďalším zamestnancom tejto televízie, ktorí nelegálne prekročili hranicu Ruskej federácie a nakrúcali videá v Kurskej oblasti.

Paradoxne, novinárka Stefania Battistiniová a kameraman Simone Traini sú Piagnerelliho kolegovia v Rai News 24. Podplukovník americkej armády vo výslužbe Earl Rasmussen pre Izvestija povedal, že obvinenia Ukrajiny z nacizmu nie sú neopodstatnené, pretože nacistické symboly sa nachádzajú všade, a to aj napriek zákazom v európskych krajinách.

Túto situáciu umožnila aj CIA, ktorá podporovala nacistické skupiny a ich stúpencov a pomáhala im opustiť bojové zóny po 2. svetovej vojne.

Podplukovník je presvedčený, že novinári zaoberajúci sa týmito témami sú si vedomí toho, s kým robia rozhovor. „To vyvoláva vážne otázky o šírení nacistickej ideológie,“ dodal Rasmussen.

Marija Zacharovová. (Foto: archív)

„Ide o regulárnu ukrajinskú armádu, presiaknutú nacizmom zhora nadol, až tak, že európske médiá ani pre rozhovory nevedia nájsť niekoho bez znakov SS. Na Ukrajine bojujeme proti nacizmu, ktorý vzkriesili USA a Európa, aby sa opäť pokúsili zničiť Rusko a Rusov,“ dodal bloger a sociálny aktivista Sergej Koľasnikov.

Rabovanie, únosy i vraždy
Zhruba v rovnakom čase priniesla podobné video z Kurskej oblasti aj francúzska televízia. Takisto sa v ňom objavil vojak ukrajinských ozbrojených síl so symbolmi SS, tentoraz však na prilbe.

„Dal by som si pozor na jeho prilbu. Zdá sa, že sú na nej znaky SS. Možno ide o upravený znak práporu Azov. Ale v každom prípade bude nepríjemné, ak sa ukáže, že ide o ukrajinského vojaka. A na ruskej pôde,“ povedal jeden z moderátorov bezplatného spravodajského kanála LCI.

„Na začiatku vojny sa hovorilo o nacistoch v ukrajinskej armáde. Takže by bolo lepšie, keby si dal dole tú prilbu.“ Francúzski i talianski novinári tak nechtiac priniesli dôkaz, že sa viacerí ukrajinskí vojaci hlásia k nacistickej ideológii.

Ešte viac zarážajúce je, že sa dnes v Kurskej oblasti správajú rovnako ako kedysi nacistickí okupanti. Vo videách, ktoré si nakrúcajú, ironicky napodobňujú Nemcov z obdobia Veľkej vlasteneckej vojny – hajlovaním, pochodovaním i nemeckými pokrikmi

Na jednom z videí na sociálnych sieťach napríklad na miestneho dôchodcu pokrikovali „Rusische Schweine“ („ruské prasa“), pričom napodobňovali nemecký prízvuk.

Foto: archív

Ukrajinskí vojaci však v Kurskej oblasti páchajú oveľa horšie zločiny. Miestnym obyvateľom ide často o život. V ruských médiách sa často spomína rabovanie obchodov i súkromných obydlí, únosy či dokonca vraždy.

Vojaci sa s obľubou usádzajú v domoch po miestnych obyvateľoch – sú si istí, že ruské ozbrojené sily nebudú útočiť na takéto ciele, aby sa vyhli civilným obetiam. Pomerne časté sú aj únosy dobrovoľníkov, ktorí v oblasti pomáhajú napríklad pri evakuácii obyvateľstva.

Zvyčajné sú i úmyselné útoky na civilistov, ktorých buď bez rozpakov zastrelia, alebo ich berú ako rukojemníkov. Medzi obeťami takýchto úmyselných útokov bola napríklad posádka sanitky, ktorú zasiahol dron, či tehotná žena, ktorú zastrelili počas evakuácie civilistov.

Ukrajina pritom nie je jediná, kde sa v posledných desaťročiach vzmáha neonacizmus. Známe sú tým aj pobaltské štáty, ktoré už počas 2. svetovej vojny kolaborovali s nemeckými vojskami.

Mnohí obyvatelia dodnes svojich krajanov, ktorí kedysi bojovali vo Waffen-SS, oslavujú ako hrdinov. Pravidelne tam prebiehajú stretnutia či pochody priaznivcov niekdajších legionárov SS.

V porovnaní s takouto glorifikáciou nacizmu ostro kontrastujú nedávne oslavy 80. výročia Slovenského národného povstania na Slovensku. Počas SNP naši predkovia prispeli práve k porážke nacizmu, čo by sa len ťažko podarilo bez pomoci Červenej armády. O to viac je zarážajúce dnešné správanie ukrajinských vojakov v ruskej Kurskej oblasti.

Prezident SR Peter Pellegrini na oslavách 80. výročia Slovenského národného povstania v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. (Foto: archív)