Na milióny obyvateľov severného Talianska bola pre šírenie nového typu koronavírusu do 3. apríla uvalená karanténa. Príslušný dekrét podpísal premiér Giuseppe Conte. Conte za rozhodnutie prijíma politickú zodpovednosť. Taliansko je v Európe krajinou najhoršie zasiahnutou koronavírusom, nákaza sa šíri najviac práve na severe krajiny.
Vládna vyhláška prísne obmedzuje cesty do rozľahlej oblasti na severe krajiny a z nej. Opatrenie, ktoré agentúry označujú za bezprecedentné a drastické, zahŕňa aj hospodársku metropolu krajiny Miláno a turistami hojne navštevované Benátky. Týka sa aj miest Modena, Parma, Piacenza alebo Rimini.
Karanténa zasiahne približne 16 miliónov ľudí, čo je asi štvrtina populácie. „Nebude možné nijaké premiestňovanie do alebo z týchto oblastí alebo vnútri nich, s výnimkou preukázaných dôvodov súvisiacich s prácou, naliehavých prípadov alebo zdravotných dôvodov,“ povedal Conte.
Vyhláška nariaďuje faktickú izoláciu Lombardie, kde bolo zistených najviac prípadov nákazy, a tiež 14 provincií v regiónoch Emilia-Romagna, Piemont a Veneto (Benátsko). Okrem toho sa v celej krajine rušia športové akcie a prerušuje sa činnosť zábavných a kultúrnych zariadení vrátane divadiel, múzeí a knižníc.
Bary a reštaurácie musia zabezpečiť minimálne metrovú vzdialenosť medzi návštevníkmi. Otváracie hodiny majú byť obmedzené od šiestej ráno do šiestej večer. Uzavreté majú byť podľa agentúry Reuters aj lyžiarske rezorty alebo plavecké bazény. Zdravotníkom bola zrušená dovolenka.
Conte označil opatrenia za odvážne, ale zároveň poprel, že by vláda celé severné Taliansko ochromila. Z pracovných alebo zdravotných dôvodov bude naďalej možné cestovať. Polícia však podľa neho bude zastavovať ľudí a pýtať sa ich na dôvod cesty. Mladých ľudí Conte vyzval, aby zostali doma a chránili tak zdravie svojich starších príbuzných.
„Máme dva ciele: zastaviť rozšírenie nákazy a zabrániť preťaženiu nemocničných zariadení,“ citovala DPA talianskeho premiéra. Vzhľadom na pribúdajúce ťažkosti zdravotného systému v Lombardsku môžu byť pacienti prevážaní do nemocníc v iných regiónoch. Vláda sa tiež usiluje o zvýšenie počtu miest na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Šéf lombardskej krízovej jednotky pre intenzívnu liečbu Antonio Pesenti varoval, že zdravotný systém v Lombardii je krôčik od kolapsu: „Ak obyvatelia nepochopia, že majú zostať doma, aby sa vyhli nákaze, bude situácia katastrofálna.“ V Taliansku sa podľa dostupných údajov nakazilo takmer 6-tisíc ľudí. Chorobe COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, podľa úradov podľahlo viac ako 230 ľudí.